Türkiye emekliler derneği İskenderun Şube Başkanı Hüseyin Göde, 2000 den sonra emekli olanların intibak yasası ile sorunlarının giderilmesini beklediklerini söyledi.

2000 ve 2008 yılından sonra emekli olanları kapsayan İntibak Yasası ile mağduriyetlerin giderilmesinin beklenti içerisinde olduklarını ifade eden Türkiye emekliler derneği İskenderun Şube Başkanı Hüseyin Göde,”  Prim gün sayısı ve sigortalılık süresine bağlı olarak ödenen emekli maaşları adaletsiz bir sistemin meydana gelmesine neden oldu.” diyerek şunları söyledi:

“ Emekli maaşları arasında büyük fark olurken yeni düzenleme ile birlikte bu sorunun önüne geçilmesi bekleniyor. Emekli aylıklarına gelince şu anda asgari ücretin altında kalmıştır. Hükümetten istediğimiz emekli aylıkları da asgari ücret seviyesin de olsun en düşük emekli aylığı buna eşit olursa insanlar biraz ferahlar. Bir emekli 3.500 diğeri 5.500 tl alıyor. Bunlar doğru bir şey değil biz bu yapılan eksikliklerin giderilmesini istiyoruz.

Cumhurbaşkanımızdan isteğimiz %30 luk zam bize yetmez asgari ücret altında alanların maaşlarının iyileştirilmesini bekliyoruz.

EYT mağduru kişiler içinde yapılması gereken hepsinin emekli yapılması. Mağduriyetlerinin giderilmesidir. Çıkacak EYT ile emekli olabileceğini düşünenler borçlandı. Bunların durumu düşünülerek biran önce emeklilikleri ile ilgili düzenlemenin yapılması şart onları yeniden mağdur etmemelerini bekliyoruz.

Emeklinin bayram ikramiye beklentisi var. Halen o rakamlarda açıklanmadı. Ödenen Bin yüz Türk lirasının hiç kıymeti kalmadı.”