Ulucami Caddesi üzerindeki Belediye 4 Nolu Sosyal Tesis yakınında CHP İlçe Başkanı Hüseyin Derin ile yönetiminin de destek verdiği, emekli vatandaşların katılımıyla gerçekleştirilen basın açıklaması toplantısında Başkan Mustafa Çankaya, çeşitli konuları paylaştı.

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas'ta yaşanan Madımak Otel katliamını anarak, olayın insanlık tarihine utanç veren bir vahşet olduğunu belirten Çankaya, 33 şair, yazar, müzisyen ve 2 otel görevlisinin hayatını kaybettiği bu olayı unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını vurguladı.

Bölgede yaşanan depremin ardından geçen 16 ay içinde evlerini, işyerlerini kaybeden vatandaşların yaşadığı sorunları da aktaran Başkan Mustafa Çankaya hükümetin belirsizlikleri gidermekle sorumlu olduğunu ancak bu konuda yetersiz kaldığını belirterek, toplumda rezerv alanlarıyla ilgili net bir çözüm yaşanmadığını ifade etti.

Emeklilerin ve kamu emekçilerinin maaş artışlarının belirleneceği bu günlerde ekonomik koşulların zorluğuna dikkat çeken Çankaya, “Milyonlarca kamu emekçisinin ve emeklilerinin maaş artışlarının belirleneceği günlerdeyiz. Yakıcı enflasyon koşullarında bile asgari ücrete ara zam yapmayacağını söyleyen ekonomi yönetiminin, emekliler için de iyi şeyler düşünmediğinin farkındayız. İktidar 26 Mayıs 2024 tarihinde Ankara'da gerçekleştirdiğimiz Büyük Emekli Mitinginde yaptığımız ciddi uyarıyı geçiştirmeye çalışıyor. Hâlâ bu yıl enflasyonu yüzde 38’e düşüreceklerini, az daha dişimizi sıkarsak bütün toplum olarak refaha ve feraha çıkacağımız masallarını anlatıyorlar bize” dedi.

Çankaya, 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde emeklilerin sesini duyurarak AKP'yi azınlık partisi konumuna düşürdüklerini de sözlerine ekledi.

Emeklilerin taleplerini de aktaran Başkan Çankaya şunları kaydetti: “Emekli aylıklarının yeniden hesaplanarak yüzde 70'e çıkarılması ve güncelleme kat sayısında milli gelir artışından pay verilmesi. Emekli aylıklarının bağımsız kurumlarca açıklanan gerçek enflasyon oranına göre otomatik olarak güncellenmesi ve yılda dört kez asgari ücret düzeyinde ikramiye ödenmesi. Tüm emeklilerin kök maaşlarının 2002 öncesinde olduğu gibi asgari ücretin %50 üzerine çıkarılması ve bu üzerine zam yapılması. TBMM'de emekli sendikaları statü yasasının çıkarılması ve toplu sözleşme yapma hakkının anayasal güvence altına alınması. Şehir içi toplu taşıma araçlarından emeklilere ve eşlerine ücretsiz ulaşım hakkı sağlanması. HBB'nin halk ekmek fabrikasını kurarak, emekçilerin ucuz ekmeğe ulaşabilmesini sağlaması. İntibak Yasası'nın acilen çıkarılarak, 2000 öncesi ve sonrası emekliler arasındaki maaş eşitsizliğinin giderilmesi. Emekli maaşlarından kesilen sağlık kesintilerine son verilmesi. Sosyal devlet ilkesi gereği, dul ve yetim maaşlarının en düşük emekli aylığından az olmaması.”