Beşiktaşlılar ‘Unutmayacağız’ dediler

11 ili yasa boğan 6 Şubat depreminin birinci yıl dönümünde İskenderun’da en fazla kayıp veren yerlerden biri olan Eda Apartmanı sakinlerini anmak için binanın enkaz kaldırılan sahasında İskenderun Beşiktaşlılar Derneği anma etkinliği gerçekleştirdi.

Dernek Başkanı Sedat Uysal ve yönetim kurulu üyelerinin ev sahipliğinde, CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, geçen dönem milletvekili Suzan Şahin, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Yılmaz, İMAEK Deniz Ticaret Odası Şube Başkanı Kemal Kutlu, vefat edenlerin yakınları bir araya geldi.

Etkinlikte konuşan İskenderun Beşiktaşlılar Derneği Başkanı Uysal, felaketin üzerinden bir yıl geçtiğini hatırlatarak kaybettikleri dostlarının acısını hala yüreklerini dağladığını, toplandıkları apartmanın sahasında dostlarının, arkadaşlarının ve akrabalarının olduğunu ve tümünü kaybettiklerini söyledi.

Dernek olarak kaybettiklerini anmak için etkinlik düzenlediklerini ifade eden Başkan Uysal “O anda seslerini duyduk ama kaybettik. Hepsini rahmetle yad ediyoruz. Allah’ım bir daha böyle felaketler yaşatmasın” dedi.

Başta Dernek Başkanı Sedat Uysal olmak üzere diğer katılımcılar yakınlarını depremde kaybedenleri teselli etmekte güçlük çekti. Yakınlarını kaybedenler, Eda Apartmanı’nın göz göre göre yıkıldığını belirterek yerel yönetimi suçladı.

Beşiktaş bayrağı ve ‘Unutmayacağız’ yazılı pankartın yer aldığı alanda meşaleler yakıldı, ellerine karanfiller alan katılımcılar sevgi zinciri oluşturarak Hatay’ın haritasını yaptılar.

Eda Apartmanda eşini ve iki çocuğunu kaybeden Genel Cerrah Dr. Yılmaz Şahutoğlu, bir yıl önce çok büyük bir kıyamete maruz kaldıklarını dile getirerek “Şu anda bu alanda bulunduğumuz dünyaya bağlandığımız, umut bulduğumuz, hayat bulduğumuz gözleriyle dünyaya baktığımız, bizi yaşama bağlayan canlarımızı burada yitirdik. Geleceğimizi yitirdik, hayallerimizi yitirdik, umutlarımızı yitirdik. Her birimiz, evlatlarımızı, eşlerimizi, annelerimizi babalarımızı yakınlarımızı, kısacası bizi dünyaya bağlayan varlıklarımızı yitirdik. O yüzden 6 Şubat koskoca bir kıyamet oldu hepimiz için. İnanıyorum ki bu acılar bir yıllık süre zarfında değil, bu dünyada nefes aldığımız sürece yüreğimizi, ruhumuzu benliğimizi yakmaya devam edecektir. Bu süreci, bir birimize yanaşarak birbirimize sevgiyle yaklaşarak birliğimizi beraberliğimizi her zamandan daha fazla önemseyerek acılara katlanabiliriz. Tüm canlarımıza gani gani rahmet eylesin” şeklinde konuştu.