Türkiye’nin en ılık denizine sahip İskenderun Körfezinde birbirinden etkileşerek oluşturdukları yüzme grubu üyeleri yazlı-kışlı denizde yüzerek şifa buluyor, sağlıklarını koruyorlar.

İskenderun’da denize girilecek kumsal ve yer olmadığı için insanlar Arsuz bölgesinde Toprak Mahsulleri Ofisi eski tesisleri önündeki kumsaldan denize giriyor. Pandemiyi dahi yüzerek atlattıklarını ifade eden dört mevsim yüzenler grubu üyeleri, sabahın erken saatlerinde denize girerek Türkiye’nin en ılık suyunda yüzmenin keyfi yaşıyor.

İskenderun ve Arsuz’da yaşayan insanların büyük bölümünün böylesi güzelliğin farına varmadığını ifade eden yüzme grubu üyeleri “Denize girmek çok güzel bir duygu, canlanıyoruz. Girmediğimiz zaman bunalıyoruz. Deniz insanı diriltiyor, enerji veriyor. Burada bize deli diyorlar, çünkü onlar yazın da bu denizi kullanmıyor, normalde burada denize girilir. Deniz suyu en az 18-17 dereceye oluyor kışın da giriyoruz. 12 ay denize giriyoruz, aylar arasında ayrım yapmıyoruz. Böyle bir nimetten faydalanmak en büyük şans, herkes yatıyor, yürüyen insan yok bazen…” diye konuştu.

Tüm dünyayı saran covid 19 pandemi döneminde de denize girdiklerini aktaran yüzme grubu üyeleri “Pandemiyi de sağlıklı bir şekilde yüzerek atlattık. O dönemler sokağa çıkma yasağı vardı, biz çaktırmadan denize giriyorduk. Hatta birkaç kez bizi polisler bekçiler denizden çıkardı” dedi.

23 yıldır 12 ay her gün aynı yerde eski TMO tesisleri önündeki kumsaldan denize girdiklerini ifade eden yüzme grubu Başkanı Orhan Kök de şunları söyledi: “Dünyanın en güzel şeyi denize girmek. Deniz sağlıktır, nezle-grip olmaz, hasta olmazsın ilaç kullanmazsın. Herkese saygılar sevgiler bekleriz…”