Hatay’da yüzyılın felaketinden etkilenen depremzedelere yardım için Türkiye’ye gelen İspanyol görevliler, katıldıkları arama kurtarma çalışmaları ve sahra hastanesi kurulumu sürecinde yaşadıklarını anlattı.

İspanyol ekipte yer alan Sahra Hastanesi Roberto Arranz deprem bölgesine verdikleri destekler için çok memnun olduklarını ifade ederek “Son 15-20 yıldır acillerde çalışıyorum.  Daha önce böyle iyi karşılama görmedim.  Size örnek vereyim.  Havalimanından buraya hastane ekipmanını getirmek için Mars isimli bir Türk taşıma şirketiyle anlaştık. Çok profesyonelce ve çok dakik bir şekilde  kamyonları ayarladılar. Her şey buraya geldi.  ücret ödemek istediğimizde şirketin CEo’su ödemeyi almadı ve hastaneye ücretsiz olarak yemek getirmeyi teklif etti. hastaneyi kurarken buradaki insanlara yemek, su getirerek bize destek oldular, gerçekten şaşırdık” diye konuştu.

Depremin yaktığı binaların enkazında görev yapan İspanyol askeri Yüzbaşı Angel Umbria da burada olmaktan dolayı mutluğunu paylaşarak “Felaketin etkilerini azaltmak ve yardım etmek adına Türk halkı ve yerel makamlarla işbirliği yamaktan ve yardım etmekten mutluluk duyuyoruz. Çok zor, ama ilk olarak çocuğu,  ikinci olarak da yaşlı bir adamı kurtarmak moralimizi yükseltti ve burada olmaktan mutlu olduk. Ruhumuzu iyileştirdi faaliyetimize devam etmemizi sağladı” dedi.