Depremin üzerinden 7 aya yakın bir süreç geçtiğini belirten CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara kış aylarının gelmesiyle birlikte konteynerlerin daha sağlıklı bir ortama kavuşturulmasının çok kıymetli olduğunu söyledi.

İskenderun’da 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlamalarına katılan Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Nermin, yüzyılın felaketinde ağır tahribatlar yaşayan bölge insanının yaralarının sarılması, normalleşme sürecinin sağlıklı sürdürülebilmesi için elbirliğiyle çalışmalar yapılması gerektiğine işaret etti.   

İskenderun.org TV mikrofonlarına özel açıklamalarda bulunan Milletvekili Nermin Yıldırım Kara “Depremin üzerinden 7 aya yakın bir süreç geçti, daha çok insanların kış aylarının gelmesiyle birlikte yağmurlardan dolayı konteynerleri daha sağlıklı bir ortama kavuşması bizim için çok kıymetli, bu konuda bazı çalışmalara ön almak istiyoruz. Çünkü konteynerlerin, çadırlarda kesinlikle hiç kimsenin Ağustos ayı itibariyle kalmaması gerekiyor ama velakin yok mu derseniz? Şu anda halen çadırda kalan vatandaşlarımız var. Özellikle konteynerlerdeki giderlerden kaynaklanan, eğimler ve çatıdan kaynaklı bazı sıkıntılı durumlar oluyor. Öncelikle insanların konteyner kentlerde daha sağlıklı bir şekilde yaşayabilmeleri, bunun planlanması üzerine ivedi çalışma materyalimiz bu, şu anda bizim” diye konuştu.

Ayrıca insanların yardımlar konusunda bazı, hastane ve okullarla alakalı birtakım eksiklikler olduğunu vurgulayan CHP’li Nermin Yıldırım Kara “Okulların açılmasına çok yakın bir tarih kaldı. Öğretmenler ve öğrencilerin daha sağlıklı ortamda ve depreme dayanıklı güçlendirilmiş okullarda daha iyi bir eğitim ve öğretim hayatı olması için bununla ilgili çalışmaları, hastanelerin durumunu takip ediyoruz. Yağmurlardan dolayı vatandaşlarımız sıkıntı çekiyor, bu konularla alakalı daha iyi organize olmaya çalışıyoruz” dedi.

Sahilin son durumuna da değilen CHP’li Nermin Yıldırım Kara “Uzun zamandır bu şekilde olmasının vatandaşlarımızın hepsine karşı, bize bir sorumluluğumuz gereği en kısa sürede işler hale getirmeliyiz. Depremden dolayı çöküntüler oldu. Sahilde dolayısıyla buradaki proje başladı, fakat en hızlı sürede bitirilecek sahilin bir an evvel bu görüntüsünden kurtarmamız gerekiyor. Çünkü sahilde birçok işletme var, onlar da çok mağdur oldular, bu terfi istasyonları ile ilgili projenin tamamlanarak sahilin çökmesinden kaynaklı bu durumu bir an evvel yetiştirip, vatandaşlara hizmete sunmak zorundayız” şeklinde konuştu.

6 Şubat'tan sonra her bayram 30 Ağustos zaferi bundan önceki yaşadıkları hem dini, hem milli bayramları biraz buruk geçeceğini sözlerine ekleyen Cumhuriyet Halk Partili Milletvekili Nermin Yıldırım Kara şunları söyledi: “Bu bizim milli değerimiz, Mustafa Kemal Atatürk'ün bu Kurtuluş mücadelesinde vermiş olduğu silah arkadaşları ile Türkiye Cumhuriyeti'nin vatanını bölünmez bütünlüğünü tescil eden bu bayram bizim için çok kıymetli. 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 101 yılında deprem dahil olsa yaralarımızı hem saracak hem de Atatürk'e sarılarak bu milli duygularımızı en iyi şekilde birbirimize dayanarak birlikte yaşayacağız. Bir örneğini deprem de olsa 30 Ağustos Zafer Bayramını kutlamaya çalıştık. Bu anlamda buruk da olsa milli bayramımızı 30 Ağustos Zafer Bayramımızı en içten dileklerimle kutluyorum…”

IMG_20230830_101911