Hatay’ın İskenderun ilçesinde yaklaşık on yıl önce ‘depreme dayanıksız’ raporu verilerek boşaltılan öğretmen lojmanı, yüzyılın felaketine neden olan depremlerde yıkılmadan ayakta kalması görenleri şaşırttı.

Merkez Üssü Kahramanmaraş olan 7.7 ve 7.6 olmak üzere Hatay’da da 6.4 ve 5.8 büyüklüğünde depremin vurduğu Hatay’ın İskenderun ilçesinde 309 bina yıkıldı.  Yüzyılın felaketinin yarattığı yıkım, oluşturduğu hasarın boyutu her geçen gün ortaya çıkarken, depremin sonuçları arasında öyle bir bina var ki, akıllara durgunluk veriyor.

İskenderun Barbaros Mahallesinde Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi içerisinde eğitimcilerin kullandığı, yaklaşık on yıl önce ‘depreme dayanıksız’ raporu verilerek boşaltılan lojman, yüzyılın felaketini yıkılmadan ayakta atlatması görenleri şaşırttı. Bir çatlak, cam kırığı dahi bulunmayan lojman, Sosyal medyada eski kullanıcıları tarafından tartışma konusu oldu.

Lojmanın eski kullanıcıları yaptıkları paylaşımlarında geçmişte bilimsel testlerle sağlam raporu verilmesene karşın, yaklaşık on yıl önce ‘depreme dayanıksız’ raporu düzenlendiği, polis zoru ile çıkartıldıkları hatırlatılarak “en ufak depremde yıkılır’ raporu verilen lojmanımızı deprem sonrası gururlu halini görüyorsunuz. İçeride, dışarıda çatlak yok!” denildi.  Bu kadar büyük depreme dayanan ‘depreme dayanıksız’ raporlu lojmanın (evsiz kalan okul öğretmenleri) için barınma sorununu çözüm önerisi yapıldı. 

6 Şubat tarihinden itibaren çok sayıda büyük depremde dimdik ayakta kalan, daha önce ‘Depreme dayanıksız’ raporu yüzünden boşaltılan (Endüstri Meslek Lisesi) öğretmenler Lojmanı İskenderun'daki en sağlam binalardan biri olarak gösteriliyor.