Diyetisyen Manolya Nur Üşür, yüzyılın felaketinin vurduğu deprem bölgesinde depremzedelerde yemek düzeninin bozulduğunu, önüne geçilmediği takdirde duygusal açlık ve yeme ataklarının sonuçlarına dikkat çekti.  

Deprem felaketinden sonra insanlar duygusal açlıklar, duygusal yeme atakları meydana geldiğine işaret eden Diyetisyen Manolya Nur Üşür “Açlık durumları ve kendini aç bırakma durumları; ya ciddi kilo kayıplarına, ya da ciddi kilo artışlarına neden oldu. Bunu duygusal yeme bozukluğu olarak adlandıracağımız türden yeme bozukluklarıdır“ dedi.

NEYE DİKKAT EDECEĞİZ?

11 ili kapsayan Kahramanmaraş merkezli depremlerin yarattığı felaketin ağır sonuçlarını Hatay’da tüm depremzedelerin yaşadığını belirten Diyetisyen Manolya Nur Üşür “Deprem travması birçok insanda farklı reaksiyonlar verdi. Kışın sonu ve baharların başlangıcında; yaşanan felaketin üzerinden üç aydan fazla zaman geçti. Her dönemin kendine has özellik ve ihtiyaçlar doğurdu. Depremzede vatandaşlar bu ihtiyaçların bir kısmına ulaştı, bir kısmına ulaşamadı. Süreç bizi bugünlere kadar getirdi, Yaz aylarına girmiş bulunmaktayız. Deprem bölgesi İskenderun özellikle çadır ve konteynerde yaşayanlar için besin zehirlenmelerine dikkat edilmeli. Tüketim tarihlerine dikkat edilmeli. İshal ve diğer bulaşıcı hastalıkları engellemek için sıvı tüketimleri, sıvı elektronik denge korunması yapılmak zorunda” diye konuştu.

Deprem bölgesi olunması nedeniyle de çok fazla basit karbonat tüketildiğine vurgu yapan Manolya Nur Üşür “İlk başlarda depremde besin ulaşımımız zordu, daha sonra duygusal yeme ataklarından ötürü ciddi bir basit karbonat alımı ile çeşitli bölgesel yağlanmalar mevcut olmuş insanlarda. Geçen üç aylık bu süreçte bunlar yaşandı, ihtiyaçlara ulaşmada öncelikler de değişmeye başladı. İnsanlar yaz aylarında diyet yapma gereği duyar oldu, işte tam da bu sürece giren, diyet yapan depremzedeler özellikle sıvı tüketimine dikkat edilmeli, yeşillik tüketeceğiz. Protein tüketimine ağırlık vereceğiz. Tabi diyet kişiye özel, bu önerdiklerim genel önerilerdir. Hareket etmek, ayrıca bu süreçte çok önemli; hareketle birlikte sıvı tüketimine de dikkat etmenizi öneriyorum” şeklinde konuştu.

Depremin travmasını atlatıp, yaşama sarılmak isteyen herkesin bir adım atmaya başladığını ve merkezlerine başvurduğunu sözlerine ekleyen Manolya Nur Üşür şunları söyledi: “Biz de seanslarımıza başlamış bulunmaktayız. Diyetlerimizin yanı sıra 3 adette zayıflama cihazları getirdik. G5 selülit ve sıkılaşmada kan dolaşımını hızlandırmada etkili olan bir cihaz. Ultra tens ana yağ yakımı cihazı ve kolejen arttırıyor olmasıyla beraber İskenderun’da sadece bizde var. Lenf direnaj cihazı da ödem atmaya ve lenfleri açmaya yardımcı bir cihaz. Hepsini birlikte kullanıyoruz ekstra diyet paketleri ve ekstra cihaz paketleri mevcut”

IMG_20230518_103651IMG_20230518_103629IMG_20230518_103252