Çankaya Mezarlığında 6 Şubat Matemi…

Kahramanmaraş Merkezli 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen deprem felaketi Hatay’da 30 bin, İskenderun’da da üç bini aşkın can kaybına neden oldu. Yüzyılın felaketinin birinci yıldönümünde sabah saatlerinde yakınlarını yitiren vatandaşlar Çankaya Mezarlığında buluştu.

Üzerinden bir yıl geçmesine karşın aynı tazeliğini koruyan acıları paylaşmak üzere İskenderun protokolü de burada bir anma programı düzenledi. Enerji ve Tabi Kaynaklar eski Bakanı Fatih Dönmez, İskenderun Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Milletvekili Abdülkadir Özel, Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, Siyasi parti temsilcileri Belediye Başkan adayları ile binlerce vatandaş katıldı.

Müftü Ramazan Avcı depremde yaşamını yitirenlerin ruhuna Kur’an-ı Kerim ve dualar okudu. Protokol üyeleri de, canlarını yitirenlerin mezarlarına karanfiller bıraktı, dua eden yakınlarına taziyelerini iletti, acılarını paylaştı.

Mezarları başında yitirdiklerini dualarıyla anan bir depremzede vatandaş “Sözün bittiği yerdeyiz. Bütün canlarımız, ailemiz memleketimiz, her şeyimiz gitti. Kötüyüz, söyleyecek hiçbir şey yok! Ben sekiz canımı kaybettim, kendi çekirdek ailemden. Abim, yeğenlerimiz, üç torunum üniversitede okuyordu. Üçü de abimle beraber vefat etti” dedi.

 Bugün sabahın erken saatlerinden itibaren her mezarın başında ayrı bir hikâye, ayrı bir acı, ayrı bir hüzün bulunan Çankaya Mezarlığında 6 Şubat kıyametinin sessiz çığlıkları vardı.