Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıktığı 11 il arasında en fazla etkilenen illerin başında gelen Hatay orman yangınları, deprem, fırtına, su baskınları ve kuvvetli yağışla birlikte adeta bütün felaketlerle tanıştı.

2023 yılında birçok felaketi yaşayan Hatay, 6 Şubatta 11 ili vuran Kahramanmaraş merkezli depremle yıkıldı. Birçok şehirde insanlar evsiz kaldı, çadırlarda, konteyner kentlerde veya çadır kentlerde yaşamlarını sürdürüyor. Binlerce Hataylı ise yaşanan felakette kayıplarının yanı sıra yaşadığı şehri terk etmek zorunda kaldı. Geçtiğimiz yıllarda üç ilçede meydana gelen ve büyük kayıplara neden olan orman yangınları felaketi yaşayan Hataylı yüzyılın felaketi büyük depremde maddi manevi yıkıldı.

DOLU KAR GİBİ BEYAZA BÜRÜNDÜRDÜ

Meteoroloji Müdürlüğünün uyarılarda bulunduğu bölgelerden Hatay’ın Erzin ile İskenderun ilçeleri arasında yağmur, kuvvetli yağış yerini kısa süreliğine doluya bıraktı. Deprem, fırtına, su baskını ve son olarak da Hatay’da Erzin ile Dörtyol ilçelerinde dün gece saat 01.00'de başlayan dolu yaklaşık 30 dakika sürdü. Kuvvetli yağışla birlikte dolu etkili oldu.

Her iki ilçede kuvvetli yağış, şimşek çakması o saatlerde yolculuk yapan araçlarda bulunan vatandaşlara da korkulu anlar yaşattı. Erzin ilçesinde dolu yağışı bazı erkenci ürünlere zarar verdi. Evlerin çatılarını ve bahçeleri beyaza bürüdü.