Cumhuriyet Halk Partisi İskenderun ilçe Teşkilatında gündeme dair açıklamalarda bulunan Milletvekilleri Nermin Yıldırım Kara, Mehmet Güzelmansur birçok konuya değindi, hükümetin yanlış uygulamalarına tepki gösterdiler.

Partililerin de hazır bulunduğu toplantının açılış konuşmasını yapan İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu, Türkiye’nin çok tuhaf günlerden geçtiğini, Türk halkının hiçe sayılarak özellikle kanun hükmündeki kararnamelerle yönetildiğine vurgu yaparak “Türk adaletinin çok tuhaf uygulamaları ile karşı karşıya kalıyoruz” dedi.

On bir ili vuran Kahramanmaraş merkezli depremden Hatay’ın en fazla etkilenen illerin başında geldiğini felaketin üzerinden 7 ay geçmesine rağmen beklentilerin karşılanamadığını savunan CHP’li Mehmet GüzelMansur “Türkiye'nin şartlarından ne yazık ki tek adam rejimi ne derse o oluyor. Ne yazık ki 7 ay önceki Hatay neyse şu anda yine aynı, Hala bizim insanımız bir konteyner peşinde, hala bizim insanımız barınma peşinde, iş hayatında bakıyoruz, işleri yıkılan bir sürü vatandaşımız ne işlerini yapabildi, ne de iş yeri kurabildi. Özellikle de Antakya, Samandağ, Kırıkhan’da” diye konuştu

CHP Milletvekili Nermin Yıldırım Kara 21 yılık AKP iktidarının toplumsal hayatı ve ekonomik hayatı çok derinden yaralayan, tüm insanları derin yoksulluğa iten bu iktidar ile mücadele etmeye devam edeceklerini belirterek “Bir seçim atlattık. %48 oy alındı, 25 milyon vatandaşın oyunu aldık ama yetmedi, yetmeyen bu süreci yerel seçimlerde tamamlayacağız. Bu yoksullaşan halkın emekçisi sağlıkçısının öğretmeninin ve toplumun tüm kesimlerinin hakkını aramak ve bu mücadeleyi yapmak yine bizlere düşüyor, bu mücadeleyi sonuna kadar yükselterek devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Tosyalı Çarşı konusu geldiğinde bunun en doğrusunun Belediye Meclisinde tartışılması olduğunu Partisinin Meclis üyelerine ilettiğini vurgulayan Nermin Yıldırım Kara “Bir önerge verin, bunun yeri meclis, sivil toplum örgütleri, örgütlenerek bir basın açıklaması da yaparak gündeme taşımak istediler. Bu bizim anayasal hakkımız. Bu konuyu benimle konuşmasına gerek yok, halk var topluma dair fikirlerini söyleyen ve bu mücadelede elini uzatan kitle örgütleri ile konuşacak benim yapacağım iş arkadaşlarımın yanında olmaktır” dedi.

“VATANDAŞIN RIZASINI ALIN”

Cebike (Düğünyurdu) Mahallesinde vatandaşın zeytin ektiği hazine arazileri sorununa da değinen Nermin Yıldırım Kara “Oturduğunuz yerden Cebike (Düğünyurdu) Gülderen'de bu işleri yapmayın, dedim. Şimdi insanlar ağlıyor. Ellerinde uçlarında tırnaklarında toprağım zeytinin izi var. Elleri parçalanmış daha ekimin sonuna kadar kasımın ilk haftasına kadar bu zeytin toplanır. İş makineleri şu an orada, hazine arazisi şimdiye kadar kullanmışlar, devletin hazine arazisini. Oradaki Zeytinlik alanlar sökülüyor. TOKİ başkanını aradık. Genel başkanını aradık, kaymakamımızı aradık, ürün alınsın bir ay bir buçuk ay sonra başlayın dedik. TOKİ yapıyorsunuz Biz de bu işe gönülden destek oluyoruz. Depremzedelerin konuta ihtiyacı var ama biz şimdi gidip gördük, bu alanların üst tarafında 3.000 dönüme yakın yer var, köylü diyor ki gelin oraya yapalım, yetmezse ben tapulu arazimi devletime vermeye razıyım, diyor. İlk güne geldik oturduğunuz yerinden Ankara'dan planlamayın, gidin milletin halkınızın rızasını alın” şeklinde konuştu.

chp.mp4_snapshot_03.24.050chp.mp4_snapshot_01.40.533chp.mp4_snapshot_00.03.145chp.mp4_snapshot_00.00.848