Hatay’ın İskenderun ilçesinde gördükleri manzara karşısında duygularını paylaşan CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal “Şunu net bir şekilde gördük deprem öldürmüyor, binalar öldürüyor” dedi.

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal beraberindeki Belediye Meclis Üyesi Ali Mutlu ile İskenderun Cem Evinde bulunan çadırda kalan depremzedelere, yönetim kurulu üyelerine geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. KESK Koordinasyon üyelerinin kaldığı çadıra da giden Milletvekili Sarıbal, geçmiş olsun dileklerini iletti.

Mustafa Kemal Mahallesi'nde yaşamlarını kaybedenlerin enkaz alanlarını da gezen CHP’li Orhan Sarıbal Şunu net bir şekilde gördüklerini ifade ederek “Deprem öldürmüyor, binalar öldürüyor. Bu felakette sadece binalar değil, yıllardır deprem bölgesi ülkemizde siyasetin, yani yürütmenin deprem için hiçbir tedbir alamaması, insanlarını kaderine terk etmesi, yaralı olan insanlarımızı çıkaramamamız da ayrıca bir dert. Dileriz ve isteriz: bu dakikadan sonra yeni bir Türkiye oluşturalım. Bunun da alas noktası bu kriter olsun. Bina, konut insanın yaşam hakkı olsun, konut hakkı olsun. Müteallik ticaret ekonominin lokomotifi değil, insanını yaşatan, depremlere karşı dirençli, insanın huzurla yaşayacağı mekanlara dönüşsün. Kamu eliyle, mühendisler eliyle, sivil toplum kuruluşları, belediyeler eliyle yapılsın. Bugün bu acı ülkemiz insanına sadece geleceği inşa etmeye yol olacaktır. Bunun için dayanışmaya çağırıyoruz bütün ülkeyi, çünkü dayanışma yaşatır, acılarımızı hafifletir” diye konuştu.