Dün Kıcı'da, bugün Defne- Dursunlu'da, Hassa-Akbez'de; Hatay'ın herhangi bir yerinde dinamit kullanarak, ağır tonajlı kamyonlarla doğanın talan edildiğine işaret eden Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, “Yirmi yıldır Amanosları delik deşik eden bu mantaliten, canımızdan bezdik. Ben buradan Hatay valisine şunu söylemek istiyorum: ‘2020 yılında mahalli çevre kurul kararı diye bir karar vardı. 6 Şubatta yaşadığımız deprem felaketi sonrasında, 2023 Ağustos ayında bu kurul kararı oy birliğiyle ortadan kaldırıldı. Ben bunu ilk defa basına verdiğimde, aylar sonra bir takım arkadaşlar şöyle söylemeye başladı: Halkın katılımı toplantısını ötelediler. Bu toplantıda biz yurttaşlar olarak bu tesisleri istemediğimizi ifade ediyorduk ve dava açma süreçlerini başlatıyorduk. Şimdi deprem bahane edilerek istediğiniz yerde, ulu orta şekilde sanki babanızın çiftliği gibi Hatay’ın her bir noktasında maden veya taş ocağı arıyorlar” diye konuştu.

Çevreci Milletvekili Kara, yaklaşık bir-bir buçuk ay önce Yukarıokçular’da, bir ay evvel Belen Kıcı’da, dün Sinanlı, Aknehir, Büyükçay’da ve bugün de Dursunlu’dan aldıkları ihbarlar neticesinde bu bölgeyi taşocaklarına peşkeş çektiklerini söyledi.          

Bu Ülkenin doğal kaynakların, bu rezervlerin nasıl çıkarılması gerektiğini veya ülke ekonomisine nasıl katma değer yaratacağını çok iyi bildiklerinin altını çizen Milletvekili Kara “İnsan hayatını tehlikeye sokacak bir şekilde böyle bir taşocağı, kırma eleme tesisi olmaz. Sayın bakan Özhaseki dedi ki: ‘Biz zümrüt gibi güzel vatanımızın, Anadolu topraklarımızın kıymetini bilmedik’ Erzin’den Samandağ’a kadar Hatay’ın 15 ilçesinde maalesef bu talanlara göz yumuyorlar. Sayın Özhaseki’yi ve burada oturan yardımcılarını, Çevre ve Şehircilik il Müdürüne mevzuata aykırı olan bu patlamaların, mahalle içesinde gezen ağır tonajlı kamyonların kamunun kaynaklarına da zarar veren ve kar hırsıyla binlerce yılda oluşmuş bu ekosistemi heba edilmemesi için buradan bu şirketleri uyarıyoruz. Vali beyden de isteğimiz talebimiz şudur ki, gelsinler ve patlatma yapan bu şirketlere baksınlar. İnsanların yaşam alanlarının içerisinden bu tesisleri kaldırsınlar” şeklinde konuştu.