Öğretmen ve İkiz Çocukları Depremde Hayatını Kaybetmişti…

Yüzyılın felaketine neden olan 6 Şubat depremde Hayırsever Genel Cerrah Dr. Yılmaz Şahutoğlu, İskenderun Piri Reis Mahallesinde bulunan Eda apartmanın enkazı altında yitirdiği öğretmen eşi Cavide çocukları 11 yaşlarındaki ikizler Zeynep ve Deniz Şahutoğlu adını Şükrü Kanadlı Ortaokulu içerisinde hasar alan ve yıkılan binanın yerine tek katlı 12 derslik okul temeli düzenlenen törenle atıldı.

Şükrü Kanadlı okul alanı içerisinde yapılacak, Cavide Zeynep Deniz Şahutoğlu Ortaokulu binasının temel atma törenine İskenderun’da görev yapan Koordinatör Kaymakamlar Ceyhun Denli, Miyase Demirkoparan, Şafak Karaca,  Ak parti Hatay Milletvekili Abdülkadir Özel, CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Haytaz, İlçe Emniyet müdür Nevzat Güneş, İlçe Jandarma komutanı Binbaşı Yusuf Yıldırım,  Siyasi parti, sivil toplum kuruluşları, iş dünyası ve Şahutoğlu’un aile yakınları katıldı.

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan törende Kuran-ı Kerim okunarak depremde hayatını kaybedenler için dua edildi.

BÜTÜN DEĞERLERİMİZ 1,5 DAKİKADA GİTTİ

Hayırsever Genel Cerrahi Uzmanı Doktor Yılmaz Şahutoğlu yaptığı konuşmada “6 Şubat belki bir doğal afetti.  Ama bizim için bir afetin ötesinde koskoca bir kıyametti. Hayata tutunduğumuz geleceğine umutla baktığımız nefes aldığımız dünyaya göz bebekleriyle baktığımız bütün değerlerimizi ne yazık ki bir buçuk dakikada alıp gitti. Umutlarımızı aldı hayallerimizi çaldı yaşamak Sevincimizi tüketti yok etti. O yüzden Koskoca ve bir kıyamet oldu bizim için Başta benim canlarım olmak üzere bu kıyameti yitirdiğimiz bütün canlarımıza yüce Mevla’mdan rahmet diliyorum. Mekanları eminim ki ruhlarının ve kalplerinin güzelliği gibi cennettir. Ondan hiçbir kuşkum yoktur. Ama onlardan ayrı yaşadığımız her gün her saat her dakika her saniye benim için bir cehennemdir ve bu cehennemi ne yazık ki onlara kavuşana kadar yaşamaya devam edeceğim” dedi.

Depremde kaybettiği eşi ve çocuklarını yad eden Dr. Şahutoğlu “Ancak benim canlarım çok akıllı ve Eğitime o kadar derece düşkünlerdi ki çok idealist Bir annenin çocuklarıydı. Zeynep ve Deniz'im Cavidem olağanüstü idealist bir insandı çok iyi bir öğretmendi. Ve bizler inanıyoruz ki bu toplumun ayakta durabilmesi önderimizin Hedef gösterdiği Çağdaş muhasır seviyesine ulaşabilmesi yegane yolu ahlaklı ve eğitimli nesiller yetiştirmekten geçer. Cumhuriyetin kurucusu büyük önderimiz Mustafa Kemal, ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.’ diyerek gelecekteki nesillerin ilimin rehberi ve ışığı eğitimin yönlenmiş, bu konuda öğretmenlerimize tavsiyede bulunmuştur. Böyle bir eseri işte fikri hür vicdanı hür irfanı hür nesiller yetiştirmek üzere yapıyoruz. Ve Zeynep Deniz gibi başarılı çocuklar yetiştirsinler umuduyla onların adlarını anmak ve ebediyete yaşatmak için böyle bir eseri temeline sizlerin teşvikleriyle atıyoruz.

Denizin ve Zeynep'im hem eğitimde hem sporda çok iyilerdi. Çok güzel yelkencilerdi, ikisi de bu deprem felaketini yaşamamış olsalardı Türkiye Yelken federasyonunun davetlisi olarak milli sporcu olacaklardı milli takıma davet edilmişlerdi. Ben huzurlarınıza onların eğitiminde Emeği geçen tüm öğretmenlerine sonsuz şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

12 derslik Cavide Zeynep Deniz Şahutoğlu Ortaokulu’nun temeline ilk harç kondu.