Türk Eğitim Sen Hatay 2 Nolu Şubesi üyeleri de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önüne ellerinde şiddete karşı dövizler ve pankartlarla gelerek Başkan Yavuz Selim Yanık basın açıklaması yaptı.

Kamuoyunu ve eğitim camiasını büyük Yasa boğan şiddet olaylarına bir yenisi daha eklendiğini ifade eden Türk Eğitim Sen Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Yavuz Selim Yanık, “İstanbul'un Eyüpsultan ilçesinde okul müdürü olarak görev yapan İbrahim Oktugan, bir öğrenci tarafından menfur bir saldırıyla silahla vurularak canice öldürüldü. Öncelikle kıymetli meslektaşımıza Allah'tan rahmet; ailesine, yakınlarına ve eğitim camiamıza başsağlığı diliyoruz. Okullarımızda öğretmene şiddet, mobbing, taciz, itibarsızlaştırma vakaları ciddi önlemlerin, yasal düzenlemelerin ve esaslı politikaların hayata geçirilememesi nedeniyle maalesef had safhaya ulaşmıştır” diye konuştu.

Şiddeti protesto eden iş bırakmayı da içeren sayısız eylem; basın açıklaması ve basın toplantısı yaptıklarının altını çizen Başkan Y. Selim Yanık ‘Eğitimde Sıfır Şiddet’ temasıyla alanlara indiklerini vurgulayarak “Anketlerimizle, araştırmalarımızla, afişlerimizle, yazılı ve görsel yayınlarımızla şiddet sorununa dikkat çektik. Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi iken 2019 tarihinde odasında öğrencisi tarafından hunharca katledilen Ceren Damar Şenej'in davasına müdahil olarak katıldık. Ayrıca; Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda eğitim çalışanlarına yönelik şiddet ile ilgili yasal düzenlemenin yer alması için de büyük mücadele veriyoruz! Eğitimde şiddetin önlenmesi için yasal düzenlemenin yer almadığı bir ÖMK'yı hiçbir surette kabul etmiyoruz!” şeklinde konuştu.  

E6Abf4D4 4A25 4C66 89C4 B5E0C64A5F5DBa9Ab245 3304 49D6 B7Bc A4558C5621A2B43C8Ca0 Ebfb 42F3 844E 2518E01708B9