Hatay’ın İskenderun ilçesinde annesinin evinin terasını, yakın çevredeki çocukların ders yapabileceği okula çeviren depremzede sınıf öğretmeni, çocuklara ders veriyor, test çözmek isteyen üniversiteli adayı gençlere yardımcı oluyor.  

Türkiye’yi derinden etkileyen yüzyılın felaketi yıkıcı depremlere Altınözü’ndeki evinde ailesiyle birlikte yakalanan Sınıf öğretmeni Sibel Yıldız, deprem sırasında çocuğu enkazda yaralandı. Yaşadığı tüm acıları bir kenara bırakıp, geldiği İskenderun’da bulunan Ailesinin yanına yerleşmek zorunda kaldı. Eğitimci Sibel Yıldız ailesinin yanına gelince, burada boş durmayarak çocuklara ders vermeye karar verdi.

Sakarya Mahallesi 288/1 sokak No 8’deki adreste yeğenleri başta olmak üzere yakın çevredeki çocukların psikolojilerinin toparlanmasına yardım etmek ve aynı zamanda boş zamanlarını da eğitimle geçirmeleri için hareke geçti.

Ailesinin bulunduğu evin terasını okul ortamına çeviren Sınıf öğretmeni Sibel Yıldız, gruplar halinde burada çocuklarla tek tek ilgileniyor, onların hem kitap okumalarını sağlıyor, hem de üniversite adayı öğrencilerin test ve soru çözümüne yardımcı oluyor.

Büyük bir afet yaşandığını belirten eğitimci Sibel Yıldız “Evimiz yıkılıp annemizin yanında ikamet etmeye başlayınca, ailemizin ilkokula giden, sınava hazırlanan öğrencilerimizin olduğunu, bunların boşa zaman geçirdiğini fark ettik. Hem depremin etkilerinden uzaklaştırmak, yaşadıkları olumsuzlukları bir nebzede unutturabilmek adına böyle bir çalışma ortamı düzenledik” dedi.

Aile yakınlarının çocuklarına eğitim verdiğini, ancak mahallede çok talebin olduğunu aktaran eğitimci Sibel Yıldız “Maalesef sürekli sarsıntı yaşadığımız için, sorumluluk alma konusunda güvenli bir ortamda değiliz. Çocuklar burada ikamet eden çocuklar. Anneleri en ufak sarsıntı olduğunda yanlarına gelebiliyor. Mahalleden çok talep var, onlara yetişememek bizi gerçekten üzüyor, elimizden geldiğince, tek tek de olsa velilerimize yardımcı olmaya, evde yapabilecekleri çalışmalar konusunda rehberlik ediyoruz onlara da…” diye konuştu.