6 Şubat depremi sonrasında büyük hasar alan, zemini çöken, yapılan geçici çözümlerle yeniden törenlere açılan anıt alanındaki diğer etkinlikler arasında, İskenderun halkının büyük ilgi gösterdiği Mehter Takımı'nın konseri yer aldı.  Mehter takımı konserinde seslendirdiği eserlerle kutlamalar büyük bir gurur ve coşku içinde keyifle izlendi. Sonrasında halk oyunları gösterisi yapıldı.

5 Temmuz ‘Gurur günü’ kutlamaları kapsamında Türk Milleti'nin gurur kaynağı Jandarma Helikopteri ekibi, İskenderun anıt alanı üzerinde muhteşem gösterilere imza attı.

Gösterileri İskenderun Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Belediye Başkanı Mehmet Dönmez, protokol üyeleri, resmi kurum temsilcileri ile vatandaşlar büyük bir ilgi ve heyecanla izledi. Helikopter üzerinde gerçekleştirilen bu gösteriler, katılımcılara büyük gurur yaşattı.

5 Temmuz gurur günü kutlamalarında şehrin anahtarını temsili atlı askerler getirdi. Coşkulu karşılamada çiçek atılması sırasında bir süvarinin atı ürktü kısa süreliğine kontrolden çıkınca heyecana neden oldu. Temsili süvarilerin komutanı önce Türk Bayrağını, ardından şehrin anahtarını Belediye Başkanı Mehmet Dönmez’e takdim etti.  

Etkinlikler, 5 Temmuz kortejiyle devam ederken atlı süvariler, mehter takımı, protokol ve vatandaşlar Ulucami ve Şehit Pamir caddelerini yürüyerek geçti. Kortej sırasında kaldırımda, işyerlerinin önünde, pencerelere çıkan vatandaşlar da kutlama coşkusuna zaman zaman alkışlarla ortak oldu.