Hatay’ın Hassa ilçesinin Amanos dağı yüksek kesimleri, baharın gelmesi, doğanın yeniden uyanmasıyla, birbirinden şifalı, endemik bitkileri de bu mevsimde insanlığın hizmetine sunuyor.

Anadolu’nun en önemli endemik bitkilerini bağrında barındıran Amanos dağı Hatay’da yeşilin tüm tonları ve rengarenk açan çiçekleriyle hem renk cümbüşüne bürünüyor.

Sunduğu sonsuz nimetleriyle bu endemik bitkilerin kiminin lezzetinden, kiminin de şifasından yararlanan Hatay’ın Hassalı vatandaşları mevsimi geldiğinde bu imkânlardan faydalanmayı biliyor.

Yöre halkı, Amanos dağının yüksek kesimlerinde kendini gösteren, kırmızı çiçekleriyle gelinciği andıran ‘Kan kardeşi’ çiçeği zamanı olduğunu belirten yöre halkı şunları söylüyor: “Bu çiçek, Amanos dağlarında çakşırın olduğu yerlerde bulunur. Kırmızı çiçek açan ‘Kan Kardeşi’nin bir ay ömrü olur. Bunun çiçekleri kurutulduğunda, bıçak kesiği veya kanayan yerlerde, kanı durdurmada kullanılır”  

Yöre halkı, bu mevsimde kankardeşi çiçeklerini toplayıp, kurutarak, lazım olduğunda kullanmak üzere, evinde bulunduruyor.     

Mustafa Gül.mp4_snapshot_00.02.312Mustafa Gül.mp4_snapshot_00.15.009Mustafa Gül.mp4_snapshot_00.35.021Mustafa Gül.mp4_snapshot_00.01.003