İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Hatay'da HBB Başkanı Lütfü Savaş’la birlikte açıklamalarda bulunan İYİ Parti lideri Meral Akşener iktidara, "Bari depremde kutuplaştırmayın" diyerek seslendi.

İmamoğlu, olası İstanbul depremine ilişkin önlem alınmasının çok önemli olduğunun altını çizerek İstanbul'da olası afetin yaratacağı tahribat milletçe ‘bize diz çöktürebilir" uyarısında bulundu.

İktidarın süreci yönetemediğini vurgulayan Meral Akşener iki belediye başkanından dinlediklerinin epeyce bir mesafe alındığını gösterdiğini, içlerine su serptiğini söyledi.  

“İKTİDAR ELİYLE ASRIN FELAKETİNE DÖNÜŞTÜ”

İmamoğlu’nun İstanbul depreminden bahsettiğine vurgu yapan Akşener “Türkiye, beka kelimesi üzerinden seçim yaptı, birbirini suçladı. Sanki bu ülkeyi bir taraf satacakmış bir taraf sattırmıyormuş gibi, yani bir taraf hain bir taraf da o hainliğe karşı çıkarmış gibi lanse edildi, propagandası yapıldı, birbirimize düşürüldük. Bu deprem bize gösterdi ki asıl yaşadığımız Türkiye’nin bekası ile ilgili sorunlarımız iş bilmemezlikten kaynaklanan hatalar, kusurlar sonucunda ortaya çıkan acılar. Hakikaten çok büyük bir afet ama iktidar eliyle, bu ucube sistemin getirdiği bir sonuç olarak da asrın felaketine dönüşmüştür. Devletin memuru, bürokratı olması gerekenler iktidarın il, ilçe başkanı gibi çalışmaya zorlanmaları sonucunda, devlet dediğimiz kavramın içindeki ciddiyetin ortadan kalkması, liyakatsizliğin gündemde olması neticesinde bu deprem sonrasında yaşananların tamamen bir beceriksizlik sonucu olarak ortaya çıktı” diye konuştu.

Akşener konuşmasını şöyle sürdürdü: “Cumhurbaşkanının bizden (Siyasi parti genel başkanlarından) sonra büyükşehir belediye başkanlarının tümünü toplasaydı AK Partili bir belediyenin bulunduğu şehre CHP’li, CHP’li belediyenin bulunduğu şehre de bir AK Partili bir belediyenin yardımcı olmasını sağlasaydı, bu koordinasyonu bizzat kendi yapsaydı hem imkanlar çoğalırdı, hem de insanlar ile imkanların birleştiği bir sistemde çok daha çabuk bu işin içinden çıkabilirdik. Onun yerine düşmanlaştırma tercih edildi."

Mayıs’ın 14’ündeki seçime de vurgu yapan Akşener “Bu seçime yönelik aynı aymazlıklar, aynı kutuplaştırmalar aynı kurnazlıklar yapıldığı takdirde yazık olur buralara. Bağıra bağıra iktidar şunları yapın diyorum ama anlaşıldı ki yapılmayacak, 14 Mayıs seçiminden sonra Allah bizlere nasip edecek ve bu yıkımın tez elden ayağa kaldırılması için gereken her şey bilim, inanç ve liyakat, ciddiyet, şeffaflık, hesap verilebilirlik üzerinden yerine getirilecek" dedi.

İYİ Parti Lideri Meral Akşener, İskenderun’da partinin desteğiyle kurulan Sahra Hastanesi’ni ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Ardından Modern Evler’deki Çadır Kent’te kalan depremzedelere geçmiş olsun dileklerini iletti, taleplerini dinledi. Akşener’in yoğun ilgi gören ziyaret programına, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, İYİ Parti Milletvekili Adayı Şefik Çirkin, İYİ Parti İl Başkanı Nazmi Ceylan da eşlik etti.