Gerçekleştirilen kutlamaya İskenderun Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek İskenderun Belediye Başkanı M. Fatih Tosyalı, 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hakan Tutucu, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Kaymakam Demiryürek, belediye Başkanı Tosyalı ve Garnizon komitanı Tuğgeneral Tutucu’nun halkın bayramını kutlamasının ardından resmigeçit gerçekleştirildi. Minik öğrencilerin 100. Yıl temalı tişörtlerle gerçekleştirdiği geçit, büyük alkış aldı.

Geçitte ayrıca 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığına bağlı askerlerin Türk bayrağı ile gerçekleştirdiği gösteri, büyük alkış aldı. Askeri birliklerin geçişleri ise dosta güven düşmana korku niteliğindeydi.

Gerçekleştirilen protokol kutlamalarının adından Sarı Zeybekler Derneği’nin organize ettiği 123 metre büyüklüğündeki Türk bayrağı dalgıçlar tarafından tekneden denize bırakıldı. Meşaleler, marşlar eşliğinde denize bırakılan bayrak, etkinliği takip eden vatandaşların büyük alkışını aldı.

Denize dev bayrağı bırakarak bir rekora imza attıklarını belirten Sarı Zeybekler Derneği Başkanı Nevzat Kurt, 100. Yıla özel yaptıklarını kaydederek “1923 yılı anısına 123 m2’lik Türk bayrağını açarak yeni bir rekora imza attık. Depremde şehit olan canlarımıza armağan etmek istiyoruz. 100. Yıla özel yapmak istediğimiz çok şey vardı ama depremde olduğumuz için gerçekleştiremedik. Elimizden bunu yapmak geldi. Seneye de 216 m2’ye çıkartarak dünya rekorunu kırmayı hedefliyoruz” açıklamasında bulundu.