Depremde Yıkılan Esnafa İşyerleri Kurayla verildi

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasında yapılan toplantıya Kaymakam Murat Sefa Demiryürek, Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, Koordinatör Kaymakamlar, Miyase Dimirkoharan, Ceyhan Denli, AFAD Koordinatör Müdürü Erdoğan Hızlıca, Esnaf oda başkanları ile esnaflar katıldı.

İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, 6 Şubat büyük felaketi hep beraber yaşadıklarını belirterek “Biran önce toparlanma normalleşme için büyük çaba ve gayret içerisindeyiz. Hem kalıcı konutlarımıza, hem iş yeri kaybedenlere iş yerlerini verebilmek için çok yerde planlamalar yapıldı. Bu gün burada kurası çekilecek olan İskenderun belediyemize ait eski lunapark alanı dediğimiz yerde 110 işyeri teslim edilecek. İleride problem sorun yaşanmamasını istiyoruz. Kurası çekilecek yer İskenderun Belediyesi'ne ait olan bir yer. Otuzar metrekare mevcut yapılan iş yerlerinden daha büyük konteyner bazında değil de iş yeri hüviyetinde, Forum AVM gibi oldu. İnşallah güzel bir şekilde sizlerin işleri yapacağı alan oluşturduk. Hayırlı olsun” diye konuştu.

ON BİR BİN HAK SAHİBİ VAR

Yüzyılın felaketine neden olan 6 Şubat depreminin yıldönümünün yaklaştığını ifade eden İskenderun Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, “Depremin seneye devriyesinde kaybettiklerimizi anacağız, onlara rahmet diliyoruz” dedi.

Depremde İskenderun'da 27 bin bağımsız bölümün kullanılmaz hale geldiğine işaret eden Kaymakam Demiryürek “Hak sahibi vatandaşımız 17.000 civarında bunlardan çoklu mülkiyet yapısını ve müşterek mülkiyetleri elediğinizde 11 bin civarında hak sahibimiz var. TOKİ konutları hızlı bir şekilde devam ediyor yerinde dönüşüm müracaat eden vatandaşlarımıza çok sayıda var kendi evini kendi yerinde yapmak isteyenlere 750 bin lira hibe 750 bin kredi veriyor uz. Belediye başkanınızın söyledi yerinde dönüşüm için 3 ruhsatı verdiğine sırada bekleyenler var. Bunun yanı sıra belirlediğimiz beş tane rezerv alanı ilan edildi. Vatandaşlarımızın evlerini konutlarına eskisinden daha iyi daha sağlıklı daha yaşanılabilir hale getirebilmenin gayreti içerisindeyiz uğraşı içerisindeyiz” şeklinde konuştu.

VERGİ KAYDI OLANLAR ÖNCELİKLİ

Depremde işyerini kaybeden esnafların müracaatında vergi mükellefiyetlerinin dikkate alındığını 121 kura çekimine hak kazanarak giren esnaflardan 110 işyerinin teslim edileceğine dikkat çeken Kaymakam Demiryürek şunları söyledi: “Esnaflarımız için yapılan yerle ilgili ilan şartnamesinde belirtilen hususlara dikkat etti aldık. Vergi levhası olmayan Ruhsatı olmayan müracaatları dikkate almadık. Niye almadık bir tarafta vergi kaydını yaptırmış O da kaydını yaptırmış İşyeri için belediyeden ruhsatını almış harcını Ödemiş vatandaş var. Öbür tarafta vergi kaydı olmayan ruhsatı olmayan ama fiilen dükkanı olan vatandaş var. Ben hakkaniyete dikkat etmekle hükümlüyüm.  Burada vergisini veren harcını ödeyen odaya kaydı bulunan kişinin önceliği olmalı. Bu kuraya katılanların değerlendirmesini Buna göre yaptık. Teslim alacağınız yerinde canlı hareketli İskenderun'a hareket getireceğini amaçlayarak projesi hazırlandı. Mini bir alışveriş merkezi açık hava alışveriş merkezi gibi yer olmasını hayal ettik. Kurada çıkan işyerlerini teslim alan esnaflarımızı takip edeceğiz. On gün süre içinde işyerini açmazlar ise depo olarak kullanmaya kalkarlarsa onların elinden alıp sıradaki diğer ihtiyaç sahibi olan esnafımıza vereceğiz bununda bilinmesini istiyoruz.”

Konuşmaların ardından esnaflar noter huzurunda kuralarını çekerek işyerlerinin anahtarlarını teslim aldılar.