Dörtyol Özel Öğretim Kurumları Derneği Başkanı Ali Rıza Uygur son dönemde özel okul fiyatları ile ilgili olarak kamuoyunda asılsız ve mesnetsiz iddialar olduğunu ve hiç kimsenin özel okulları günah keçisi ilan etmesine müsaade etmeyeceklerini açıkladı.

İzmir Aliağa'dan 'temiz çevre' yarışması İzmir Aliağa'dan 'temiz çevre' yarışması

Dörtyol Özel Öğretim Kurumları Derneği Başkanı Ali Rıza Uygur piyasadaki artışların çok çok altında kalan özel okul fiyatları ile ilgili yaptığı açıklamanın siyasi bir anlam taşımadığını belirterek “Açıklamamızda kesinlikle siyasi bir amaç yoktur, kimse de kendi siyasi düşüncesine alet etmeye çalışmasın lütfen” dedi.

Son günlerde herkesin özel okulları diline doladığını ifade eden Ali Rıza Uygur “Sanki buralar patronlar kulübü ve yüksek kazanç sağlayan kurumlar. Türkiye’de 12000 den fazla özel okul var ve bunlar 1milyon 500 binin üzerinde öğrencinin eğitim öğretim yükünü devletten alıyor. Üstelik devlete vergi veriyor.100 binden fazla istihdam sağlıyor. TÜİK verilerine göre: enflasyonu etkileyen son sıradaki etkenler. Her türlü girdi fiyatları yüzde 300-500 artarken devletin aldığı ruhsat harcı bile % 122 artırılırken, % 65’den fazla zam yapması engellenen kurumlar bunlar.

Bu kadar geniş kesimde yüz kadar okul 300-700 bin TL arasında ücret alıyor. Tamam, ama Anadolu’da 30-40 bin TL Kayıt ücretiyle ayakta kalmayı başaran, personel istihdam eden, vergi veren bu kurumları kimse günah keçisi olarak göremez” diye konuştu.

Devletin asgari ücreti istediği gibi ayarladığını, memurlara veya diğer çalışanlara verdiği ücret zammına itirazlarının olmadığının altını çizen Ali Rıza Uygur şunları söyledi: “Onlar daha fazlasını da hak ediyorlar. Ama özel okullarda çalışan öğretmenler ve personele bu kurumlar yüzde kaç zam yapabilir. Özel okullarda çalışan öğretmenler asgari ücreti bile zor alıyor. Bu içinize siniyor mu? Almadan vermek Allah a mahsus; veliden almadan, personele nasıl ücreti verilir? Giderler nasıl karşılanır? Hiç kimse bu kurumları günah keçisi olarak görmesin. Bunlar eğitim ve öğretimin paydaşlarıdır ve kaliteli eğitim yapmaktadır. Bunu yapamayan zaten kaybolur gider.”

26172402_1776541502390273_8540628350606604555_o