Yüzyılın felaketinin vurduğu Hatay’ın İskenderun ilçesinde Üsküdar Belediyesi, üç bin depremzedenin faydalanabileceği, klimalı 500 konteynerlik bir yaşam alanı inşa edeceğini açıkladı.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Meydan Mahallesi İSTE İskenderun Teknik Üniversitesi’nde 78 bin metrekarelik bir alana bir konteyner kent kurma çalışmalarına başladıklarını söyledi.

Türkiye Bilişim Vakfı yeni yönetimini belirledi Türkiye Bilişim Vakfı yeni yönetimini belirledi

İSTE Merkez Kampüste Caminin avlusundan başlayarak 78 bin metrekarelik alanda 500 adet konteynerlik bir yaşam alanı oluşturulacağını aktaran Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen “Kuracağımız konteyner kentte yaşam kalitesini yükselecek bir proje hazırladık. Konteyner kentte çocuk oyun alanları, kreş ve sağlık ocağı, çamaşırhane, kütüphane, toplu yemek yenecek yemekhane salon, otoparkı ve spor aletleri bulunuyor. Burada kalacak olan depremzede vatandaşlarımızın yaşam kalitesini en üst düzeyde tutacak şekilde projemizi hızlı bir şekilde tamamlayacağız. Hedefimiz bir, bir buçuk ay içerisinde, martın sonuna kadar bu projeyi buraya uygulamak. Bu konteyner kentimizde bölgemiz sıcak bölge oluğu için her konteyner eve klima da koyacağız. Klimalı bir konteyner kent, çocuk oyun ve reklasyon alanlarıyla, bölgemizdeki vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız” diye konuştu.

İskenderun Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, hükümetin kalıcı evlerini teslim edene kadar, insanlar için mümkün olan en iyi şartları hızla tesis edeceklerini ifade ederek “Bu zor zamanlarda bizleri ilk günden bu yana yalnız bırakmayan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve kıymetli ekip arkadaşlarına ve onların arkasındaki güç olan Sevgili Üsküdarlılara teşekkür ediyorum. Yaraları sarma sürecinde adeta bir ilaç gibi gelecek, bir Konteyner kenti. Başkan ve yardımcılarından hepsinden Allah razı olsun. Ben eski bir Üsküdarlı, hizmetkârı olarak, iyi ki Üsküdar var!” şeklinde konuştu       

İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı da, şu anda da 500 konteynerlik yani 3 bin kişilik bir yaşam alanını her şeyi ile karşılayan ve 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan depremin ilk gününden buyana yanlarında yer alan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ile Üsküdarlılara şükranlarını iletti.

Milletvekili Abdulkadir Özel de Aş evinden kurulacak konteyner kente kadar tüm lojistik imkânlarını seferber eden Üsküdar Belediye Başkanına ve ekibine teşekkür etti.   

thumbnail_1_05DB515448C04E55893290DC879C68D8_Hilmi Türkmen - Hükümetimiz kalıcı evlerini teslim edene kadar, insanlarımız için mümkün olan en iyi şartları hızla tesis etmek boynumu