Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin hizmete alınan ilk doğal gaz depolama gemisi Ertuğrul Gazi'nin ilk sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) transferini 29 Haziran Salı günü gerçekleştireceğini söyledi.

Dörtyol  BOTAŞ terminalinde düzenlenen tören sonrası açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin büyüyüp güçlendiğini ve her geçen gün 100 yıllık hedeflere emin adımlarla ilerlediğini belirterek şöyle devam etti:

" İki yıl önce ilk kaynağı vurulan Ertuğrul Gazi gemimiz bugün burada demirlemiş ve hazır hale gelmiştir. 29 Haziran Salı günü transferini gerçekleştirecek.

Ertuğrul Gazi FSRU gemimizin boyu 295 metre, eni 46, yüksekliği de 63 metre. Neredeyse 3 futbol sahası büyüklüğünde bir gemiden bahsediyoruz.  Bu gemide 170 bin metre küp sıvı doğalgazı depolayabiliyoruz. Gazlaştırdığımız da bu miktar 110 milyon metreküpe denk geliyor. Bu gemiyi tam kapasite çalıştıracak olursak yılda 7 milyar metre küp sıvılaştırılmış gazı gazlaştırma kapasitesine sahip bir gemiden bahsediyoruz. Eğer sıvı değil de gaz olarak almış olsaydık bu gemiden yan yana 600 gemi gerekiyordu. Sıvılaştığı için hacmi düşüyor ama kalitesinden de bir şey kaybetmiyor. BU gemi günlük sisteme gaz verme kapasitesi 28 milyon metreküp sadece bu gemimiz Akdeniz’in üç aylık ihtiyacını destekleyecek kapasiteye sahip. Bunun gibi İzmir’de de özel bir firmadan BOTAŞ’ın hizmet aldığı bir terminalimiz var. Benzer şekilde Saroz’da bir terminal daha  inşa edeceğiz. Böylece ülkenin Doğusundan, batısından Kuzeyinden ve güneyinden kaynak giriş noktası çeşitliliğini arttırma imkanımız oluşacak. Her hal ve şartta ülke doğalgazsız kalmayacak.

Öte yandan yeraltı doğalgaz projelerimiz devam ediyor.2023 yılında depolama kapasitemiz 11 milyar metre küpe ulaşacak bu ne demek ülke yıllık toplam tüketiminin yaklaşık 20’lik kısmını depoluyoruz.

Gemide 35 personel çalışıyor. Güvenli bir şekilde işletilmesi için bir o kadar da iskele ve karadaki ölçüm istasyonunun olduğu bölgede çalışanlarla birlikte 70 personel var.”

Bu gemini diğerlerinden farklı olan yönleri de var diyen Bakan Dönmez, Banker tankeri diye adlandırılan yani, kara yada deniz tankerlerine Sıvı doğal gazı ikmal eden boşaltabilen bir sisteme sahip. olduğunu sözlerine ekledi.