Japonya'nın Ankara Büyükelçiliği'nde düzenlenen törene, Dışişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Kemal Bozay ve Ankara'daki diplomatik misyon temsilcileri de katıldı. Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Katsumata Takahiko ‘Büyükelçi Ödülü’nü Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı’ya takdim etti.

Törende konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Kemal Bozay, Türkiye-Japonya ilişkilerinin 2013'te "Stratejik Ortaklık" seviyesine yükseldiğini, Japonya ile ilişkilerin her alanda derinleşmeye devam ettiğini ifade ederek "Japonya, Asya ve Pasifik bölgesindeki 3'üncü büyük ticaret ortağımızdır. Tosyalı başta olmak üzere Türk iş insanlarının belirlenen hedeflere yönelik çabalara katkılarından mutluluk ve gurur duyduk. Sayın Tosyalı, 3 farklı kıtada üretim yapan, 80'den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren, binlerce kişiye istihdam sağlayan bir iş insanı olarak demir-çelik sektöründe Türkiye'nin gurur verici bir markası haline gelmiştir" diye konuştu.

Ödülün anlamına işaret eden Büyükelçi Katsumata ise "Japonya hükümeti, Türkiye ile Japonya arasında ekonomik işbirliğine yönelik olarak, Sayın Fuat Tosyalı'nın uzun yıllar boyunca yapmış olduğu katkılar sebebiyle kendisine Büyükelçi Ödülü verme kararı almıştır. Son yıllarda uluslararası konjonktürde yaşanan gelişmelere ve değişimler var, Türkiye, yeni iş fırsatlarının yaratılabileceği yatırım yeri olarak dikkati çekmekte ve Japonya firmaları, Türk firmaları ile çeşitli alanlarda işbirliği yapıp iş geliştirmektedir" dedi.

CK Enerji çalışanları afetzede öğrencilerin eğitimleri için koştu CK Enerji çalışanları afetzede öğrencilerin eğitimleri için koştu

Kendisine takdim edilen ödülden onur duyduğunun altını çizen Fuat Tosyalı da, holding olarak Toyo Kohan şirketiyle Tosyalı Toyo çatısı altında uzun süredir başarılı bir iş ortaklığı yürüttüklerini vurgulayarak şunları söyledi: "Çünkü insanın birlikte çalıştığı insanları kendisi gibi görmesi bana göre dünyanın en büyük zenginliği. Bunun verdiği huzur ve güven bizleri çok daha üretken ve verimli kılıyor. Bu karşılıklı saygı ve güvenin sonucunda bugün Türkiye'deki en büyük Japon yatırımı olan aynı zamanda Yönetim Kurulu Başkanı da olduğum Tosyalı Toyo eminim sadece ülkelerimizin değil, dünya çelik ekosisteminin de en önemli oyuncularından biri olmaya devam edecektir. İnanıyorum ki bizim Japon dostlarımızla uzun yıllardır devam eden bu iş ortaklığımız iki ülke arasındaki sosyal, ekonomik ve kültürel ilişkilerin pekişmesine de önemli katkılar sağlayacak. Hikayemiz, Japonya'nın ve Türkiye'nin başarılı şirketlerine iyi bir örnek teşkil ederek onları da yeni iş ortaklıkları için cesaretlendirecektir."

Törende aile bireyleriyle yer alan İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı da yaptığı paylaşımında “Yüzyılları aşan Türk-Japon dostluğunun ülkeler arası ekonomik ilişkilerde de kendini göstermesi çok kıymetli.

Hem dostluk hem ekonomik iş birliği hikâyemizin, nice nesiller boyu devamını temenni eder; Japonya Büyükelçiliği Büyükelçi Ödülü ile taçlandırılan Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Fuat Tosyalı’yı da ayrıca tebrik ederim.” Diye kaydetti

G F4 Wuo J W4 A Etc H5G F4 Wuo G Xw A Aumd9

G F4 Wuo K Ww A Ai Mi M

G F4 Wuo I Wc A A Tq3Q

Editör: Halit Sapmaz