Merkez üssü Kahramanmaraş olan depremin ardından TMMOB, üst yönetimi ile bağlı odaların temsilcilerinin de yer aldığı ‘deprem inceleme’ gezisi kapsamında İskenderun ve Arsuz’a geldi. Teknik incelemelerinin yanı sıra insani yardımda da bulunan heyet, yaşananlar hakkında bilgiler aldı.

“Görülen tablo hiç ders alınmamış!”

TMMOB heyetinin ilk durağı İskenderun İlçe Koordinasyon Kurulunda bir araya geldiği yetkililerle fikir alışverişinde bulundu. Toplantıda gelişmelerle ilgili bilgi veren Dönem Sözcüsü Murat Durukan,  felakette karşılaştıkları en büyük gerçeğin, yönetenlerin daha önce yaşanılan hiç bir felaketten ders çıkarmadıklarını gördüklerini ifade ederek “Deprem sonrası, yardımların gelmeye başlaması ile düzgün yapılandırılmamış ve hiçbir mühendisliğe sığmayan rantsal bir mantıkla devam ettirilmemiş Belen geçidi nedeniyle, İskenderun’a kadar gelen yardımlar Hatay’ın diğer ilçelerine günler sonra ulaştırılabilmiştir. Bu geç kalmışlıklar nedeniyle ulusal medyada bile Hatay’da yıkımın bu denli büyük olduğu 3. günden itibaren anlaşılabildi” dedi.

Hatay’ın tarihteki 8. yıkımını yaşadığını altını çizen Dönem Sözcüsü Durukan, “Burada yıkımın bu denli büyük olmasının nedenleri iyice araştırılmalıdır. Hatay’da yeni yapılan hastaneler ve kamu binaları bile yıkıldı. Bu da gösteriyor ki doğru yapılandırılmamış bir deprem yönetmeliği, yapı denetimlerinin kamu yararına çalışan kurumlardan alınıp, özelleştirilmesi birer etken olmuştur. Bu nedenle bu binaların ihalelerinin, yapı denetimlerinin ve izinlerinin araştırılması elzemdir. Bu konuları irdelemeye devam edecek ve tek bir yurttaşımızın burnu kanamayacak bilimsel bir yapılaşma olana kadar TMMOB tüm bileşenleri ile mücadelesini verecektir” diye konuştu.

Depremin ilk anından itibaren TMMOB İskenderun İKK olarak yereldeki sivil toplum örgütleri ve derneklerle bir arada çalışmaya başladıklarını aktaran dönem sözcüsü Durukan, TMMOB merkezinde oluşturulan afet koordinasyon kurulu ve sonrasında, felaketin geniş bir coğrafyada olması nedeniyle TMMOB bünyesinde Adana Bölge Afet Koordinasyon kurulu kurularak, Adana Hatay Osmaniye bölge koordinasyon kurulu içerisinde çalışmaları sürdürdüklerini söyledi.  

Süreç içerisinde, enkazda arama-kurtarma, dayanışma ve yardımlaşma faaliyetleri başta olmak üzere, gıda-kıyafet-hijyenik ürünlerin dağıtımı, geçici barınma alanlarına kadar birçok aktivitede bulundukları bildiren Murat Durukan “Geçici barınma sorunun çözümüne katkıda bulunmak amacıyla TMMOB İskenderun İKK ve gönüllü arkadaşlarımızla 50’ye yakın çadırı, İskenderun ve Arsuz’a hizmet edebilecek şekilde bir çadır kent için arazi tahsisini yapıp, elektrik, su ve kanalizasyon şebekesinin tesis edilmesini sağladık. Seyyar duş ve tuvalet getirterek bunların bağlantısını gerçekleştirdik. Yaşam koşullarının iyileştirilmesi, çocuklar için oyun alanların hazırlanması için çalışmalarımız devam ediyor” şeklinde konuştu.

TMMOB Heyeti, İskenderun’un ardından Arsuz’a geçerek Belediye Başkanı Asaf Güven ile görüşerek ilçedeki durum ve sorunlar hakkında fikir alışverişinde bulundu. TMMOB heyeti sırasıyla İskenderun ve Arsuz’daki durumu incelemek için enkaz alanlarını, İskenderun Cem Evi’ni, ve TMMOB İskenderun İKK olarak ve gönüllü arkadaşlar ile kurdukları 300 vatandaşın kaldığı çadır kenti ziyaret etti. Ayrıca Gönüllü arkadaşlar ile Odaların katkısıyla kurulumu devam eden tuvalet, duş, su arıtma sistemi ve çok amaçlı ihtiyaç çadırı hakkında bilgi aldı. 

Heyet, TMMOB İskenderun İlçe Koordinasyon kurulunca oluşturulan yardım malzemeleri depolama ve dağıtım merkezine geçerek çalışmaları hakkında bilgi aldı. Burada felaketten duyduğu üzüntüyü dile getiren TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, “Çok büyük bir felaket yaşadık. 6 Şubat’ta kısa bir arayla yaşanan depremler sonucu 15 milyondan fazla kişinin yaşadığı 11 ilimizde çok büyük bir yıkım oldu. Hepimiz tarifi imkansız bir acı yaşıyoruz. Resmi rakamlara göre hayatını kaybedenlerin sayısı 45 bini aştı. Kayıpların toplam sayısı henüz tespit edilebilmiş değil. Aralarında çok sayıda meslektaşımızın ve üyemizin de olduğu hayatını kaybeden herkesin yakınlarına, sevenlerine sabır diliyorum. 1 aydır gecesini gündüzüne katarak halkın yaralarına merhem olmaya çalışan tüm TMMOB camiasına, tüm meslektaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Genel Başkan Korkamaz, birlik olarak çok uzun yıllardır ülkenin depreme hazırlık konusunda yapması gereken hazırlıkları yapmadığını, binaların ve şehirlerin depreme hazırlamak konusunda adımlar atmadığını, sağlıklı bir afet yönetimi politikasının oluşturulmadığını her defasında dile getirdiklerini vurguladı.

Sözleri ve söylemlerinin ne yazık ki hem siyasal iktidar, hem yerel yönetimler hem de daha acısı toplum tarafından sürekli göz ardı edildiğine vurgu yapan Genel Başkan Korkmaz şunları paylaştı: “Yaşadığımız bu afet, maalesef uyarılarımızda ne kadar haklı olduğumuzu gösterdi. Afetle mücadele konusunda büyük bir başarısızlık yaşayan, bu başarısızlığı nedeniyle binlerce kişinin hayatını yitirmesine neden olan Tek adam rejimi, her zaman olduğu gibi, ilk günden itibaren toplumsal algıyı yönetimi ile sorumluluğu üzerinden atmak için elinden gelen her şeyi yaptı. Depremin ilk günlerinde yaşanan yıkımın büyüklüğünü toplumdan saklamaya, her şeyin kontrol altında olduğu imajını yaratmaya çalıştı. TMMOB’nin denetim yetkilerini ortadan kaldırmak için defalarca kanun değişikliği yaptıklarını yüzlerine vurunca bu yalanı sürdüremediler. Hemen sonrasında, çok daha büyük bir gürültüyle TMMOB’nin kentsel dönüşüm projelerine engel olduğu için kentlerin depreme dayanıklı hale getirilemediği yalanını söylediler. Tüm gazetelerde, bizzat benim fotoğraflarımı da kullanarak karşı çıktığımız projeleri listelediler. TMMOB olarak bu sürecin de takipçisi olacağız. Biz yıllardır toplumun ortak çıkarını savunmayı, bilimsel-teknik doğruların ışığında ilerlemeyi kendimize ilke edinmiş bir örgütüz, bundan sonra da bu doğrultuda yürümeye devam edeceğiz.”

Her seçim öncesinde, seçim bildirgesi hazırlayarak ülkenin temel meselelerini yönetime geleceklerin önüne koyduklarını dile getiren Başkan Emin Koramaz  “Yaklaşan seçim öncesinde de benzer bir çalışma yaptık. Deprem pek çok şeyi değiştirdiği için o çalışmada bazı güncellemeler yapma ihtiyacımız oluştu. O güncellemeleri yaparak görüşlerimizi üyelerimizle ve kamuoyuyla paylaşacağız. Ama bizim sorumluluğumuz bununla sınırlı değil. Bu seçimler aynı zamanda milletvekili genel seçimleri. Hangi partiden olursa olsun illerdeki milletvekili adayları ile bu görüşlerimizi paylaşmamız, bizim yaklaşımlarımızı anlatmamız gerekiyor. Cumhuriyetin yüzüncü yılında Cumhuriyet tarihimizin en önemli seçimlerinden birini yaşayacağız. Bu öneme uygun bir sorumluluk almamız, tüm üyelerimizi seferber etmemiz gerekiyor. Bu ülke aydınlığa çıkacaksa, bu bizim çabalarımızla olacak. Bunu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmayalım” şeklinde konuştu.

Kocaeli’nin en güzel koylarından Sardala’ya yakın takip Kocaeli’nin en güzel koylarından Sardala’ya yakın takip

Heyette, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz’ın yanı sıra, Genel sekreter Dersim Gül, Yönetim Kurulu Üyeleri Orhan Sarıaltun üyesi, Özden Güngör, Ayşegül Oruçkaptan, Hüsnü Meydan, Feramuz Aşkın, Turgay Erkan, Murat Fırat, Ersin Gırbalar, Onur Gökulu, Genel sekreter Yardımcısı Gülsüm Sönmez, Basın Danışmanı Mutlu Arslan, İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Taner Yüzgeç, Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yener, Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Elif Öztürk, Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gencay Serter, Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Baki Remzi Suiçmez, Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahir Ulutaş, Peyzaj Mimarları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yasin Otuzoğlu, Jeofizik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Demirbaş, Jeofizik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu 2. Başkanı Serdar Kart, Jeofizik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Zeki Emin Demir, Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Tufan Gündüzalp yer aldı.

TMMOB İskenderun İlçe Koordinasyon Kurulana bağlı Makine Mühendisler Odası İskenderun Temsilcilik Başkanı Murat Durukan, İnşaat Mühendisler Odası İskenderun Temsilcilik Başkanı Kerem Özdemir, Mimarlar Odası İskenderun Temsilcilik Başkanı Koray Tanın, Elektrik Mühendisler Odası İskenderun Temsilcilik Başkanı Bülent Bozdoğan, Harita Mühendisler Odası İskenderun Temsilcilik Başkanı Çağlar Barutçu, Bilgisayar Mühendisleri Odası İskenderun Temsilcisi Haydar Keskin ve Arsuz eski Belediye Başkanı Nazım Çulha da Heyete ev sahipliği yaptı.

e61f0dc9-cacb-4961-a960-0f9c62f6b775d7c0b405-b2c3-4e94-a012-db549c701f15d9bbe29f-0ccc-46e6-b29b-d833e23d987aa412b4e1-1d63-4381-9b96-502ca4684e8ea0000c80-c6b9-4c74-9674-b70f2c79042f67d005c7-6011-4bfa-9fec-5ecbcef4629834fa93cf-868c-4e52-81d4-6cd7d7c47cbe4d20d48e-5814-46c0-9e36-78431c08649f34bf3d9f-61d3-4e1f-816f-679946d91c0c