Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Suriyelilerin doğum oranının hızla arttığını, Hatay’da mülk satışları ile ilgili tedirginliğini dile getirdi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay’da bulunan Suriyeli sayısına dikkat çekerek, “Bu kadar Suriyeli neden Hatay’da? İnsanlar halen neden ekmek alamıyor? Okullar neden açılmıyor?  Neden halen konteynerler yetersiz? Neden bu sorunlar çözülmüyor?  sorularına yanıt verilmesini isliyoruz.”dedi

“SURİYELİLERİN DOĞUM ORANI HIZLA ARTIYOR”

CHP İlçeden Payas OSB Başkanına ziyaret… CHP İlçeden Payas OSB Başkanına ziyaret…

Hatay’da 550 bin Suriyeli olduğuna dikkat çeken HBB Başkanı Savaş, “Doğum oranlarına baktığımız zaman Suriyelilerin sayılarının hızla arttığını görebiliriz. 12 yıllık misafirlik olmaz. Ülkemizden göç edenlerin çoğu okumuş vatandaşlarımız oysa bizim ülkemize göç edenlerin ise çoğu okumamış kişilerden oluşuyor. Bu durum gelecekte bizim ve bölgenin başına bela olacak.” İfadelerini kullandı.

 “HATAY HATAYLILARINDIR”

Hatay’da mülk satışlarında endişe verici durumların olduğuna da dikkat çeken Savaş, “Amik Ovası ve çevresinde çiftçilerimiz, kiraladıkları arazilerin sürekli el değiştirmesinden dolayı sahiplerine ulaşmakta zorluk çektiklerini bana bildiriyorlar. Mülk satışlarının kontrol altına alınması için ilgili makamları göreve davet ediyorum. Geleceğimiz ve ülkemiz adına büyük risk taşıyan bu satışlardan halk da rahatsız ben de rahatsızım. Devletimiz ve hükümet bu konuda çok uyanık olmalı.” açıklamalarında bulundu.