Hak mücadelesinin sürdüğünü belirten İskenderun Eğitim Sen Şube Başkanı Mustafa Ünsal, “Hak ve özgürlüklerine sahip çıkan kamu emekçileri, KESK’liler olarak bugün Türkiye’nin dört bir yanında iş bıraktıklarını” dedi.

Yazılı basın açıklaması yapan Mustafa Ünsal, sadece kendileri için değil, göz göre göre sefalete itilen, verdikleri emekler yok sayılan 12 milyon emeklinin hakkını da savunmak, nitelikli ücretsiz kamu hizmeti hakkı yok sayılan tüm bu ülkenin tüm insanları için grevde olduklarını söyledi.

Türkiye’nin her yerinde yüreği aydınlık bir gelecek için çarpan tüm dostlara selam gönderen Eğitim Sen Şube Başkanı Mustafa Ünsal açıklamasında hükümetin 6 milyon kamu emeklisine toplu sözleşme teklifinde bulunduğuna işaret ederek “6 milyonu aşkın kamu emekçisi ve emekliye, bizlere toplu sözleşme Teklifini açıkladı. Buna göre hükümet bizlere altışar aylık dilimler halinde 2024 yılı için %14+ %9 maaş artışı, 2025 yılı için ise %6+ %5 maaş artışı teklif etmiştir. Şaka gibi ama ne yazık ki gerçek! İktidar Merkez Bankasının hedeflediği, ama her zamanki gibi tutmayacağı bugünden belli olan enflasyon oranlarının bile altındaki teklifi ile hepimizle açıkça alay etmiştir. Üstelik hükümetin tırnak içinde teklifinde tüm kamu emekçilerinin ortak taleplerine ve 11 hizmet kolunun taleplerine dair tek cümle edilmemiştir. Tüm bunlar “müzakereler devam ediyor” denilip geçiştirilmiştir” diye kaydetti.

KAYMEK UZEM'e kurs kayıtları başladı KAYMEK UZEM'e kurs kayıtları başladı

       

Eğitim emekçileri ile emeklilere seslenen Eğitim Sen Şube Başkanı Mustafa Ünsal açıklamasında şu düşüncelere yer verdi: “Bugün ya bizleri yok sayan bu yoksulluk, sefalet, güvencesizlik teklifine boyun eğeceğiz. Ya da hangi sendikaya üye olursak olalım kamu emekçisi ile emeklisi ile “hak verilmez mücadele ile alınır” diyerek ortak sorunlarımız, taleplerimiz için mücadeleyi yükselteceğiz. Bizler sustukça, yetkimizi başkalarına teslim ettikçe başımıza nelerin geldiğini geçtiğimiz 6 toplu sözleşmede gördük. Kamu işvereni olan hükümetin sesimize kulaklarını kapatamaması, üzerinde pazarlık yapılabilecek yeni ve gerçek bir teklif sunması bizlere bağlı.

Bunun için KESK olarak hükümetin hepimize sefalet-yoksulluk ve güvencesizlik dayatan ilk teklifine karşı ilk uyarımızı yapıyoruz. Üretimden gelen gücümüzü kullanıyoruz. Bu daha başlangıç, mücadeleye devam diyoruz. Unutmayalım ki, mücadele edenler her zaman kazanamasa da kazananlar hep mücadele edenlerdir. Bizleri yıllardır siyasi iktidarın ve yine bu iktidarın Hakem Kurulunun iki dudağı arasından çıkacak kararlara mahkûm eden bu garabet sisteme karşı hangi sendikanın üyesi olursa olsun tüm kamu emekçilerini Yoksulluk Sınırı Üzerinde İnsanca Yaşamaya Yetecek Bir Ücret, Güvenceli İstihdam Demokratik Bir Çalışma Yaşamı, Grev Hakkı İle Tamamlanmış Gerçek Toplu Sözleşme Sistemi için her adımda omuz omuza vermeye davet ediyoruz…”

f6843f47-c99b-4da4-ada4-7bb9e093cdd1