Son günlerde toplumun tüm kesimlerinde özellikle çocuklarda görülen solunum yolu enfeksiyonlarına dikkat çeken İskenderun Devlet Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Ali Yavuz, çeşitli uyarılarda bulundu.

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Ali Yavuz son günlerde çocukların yoğunlukta olduğu ciddi bir salgın yaşandığına işaret ederek “2 yıldır corona virüs nedeniyle çocuklar evdeydi. Sonrasına birden evden çıktılar, solunum yolu enfeksiyonu daha az görülüyordu. Aileler ve çocuklarda maske takıyordu. Dolayısıyla uykuya dalan enfeksiyonlar birden uykudan kalktı ve daha güçlü şekilde karşımıza çıktı” dedi.

“Havaların soğumasıyla Kış çaylarına ilgi arttı” “Havaların soğumasıyla Kış çaylarına ilgi arttı”

Bugünkü salgının üçlü pandemi olarak nitelendirildiğini vurgulayan Dr. Mehmet Ali Yavuz “RSV corona virüs ve infilenzo hepsi ile karşı karşıyayız. Ateş ve mide bulantısı, kas ağrıları, geçmeyen ağrılar var. Şuanda sadece ülkemizde değil dünyada ciddi sorun var. Çocukların korunması için ailelerle birlikte kalabalık ortamlarda mutlaka maske takmaları gerekiyor. Hasta olan çocuk okula gönderilmemeli, çocuklara sürekli antibiyotik de verilmemeli” diye uyarılarda bulundu.

dr mehmet ali.mp4_snapshot_00.03.866