Yüksek Seçim Kurulu önünde Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkez kurmaylarıyla birlikte açıklama yapan Genel Başkan Özgür Özel “biraz önce Yüksek Seçim Kuruluna Hatay Büyükşehir ve İskenderun ilçe için ayrı ayrı ‘tam kanunsuzluk’ iddiasıyla başvurumuzu yapmış bulunmaktayız” dedi.

Tam Kanunsuzluk başvurularının Yüksek Seçim Kuruluna tarihi boyunca yapılmış en kapsamlı ‘Tam Kanunsuzluk başvurusu olduğunun altını çizen CHP Genel Başkanı Özel “Sekiz başlığına değineceğim meselenin herhangi bir tanesi tarafsız ve siyasi baskılarda arındırılmış, sadece hukuk normlarına göre düşünülen, vicdan sahibi insanlarda seçimin yenilenmesi yönünde bir karar verme durumunu yaratacaktır. Hiç şüphe yok! Her birisi için yüksek seçim kurulunun geçmişte aldığı talebimize uygun kararlar mevcuttur. Her birisi için örnekleriyle, ekleriyle bilgileriyle birlikte sunduk. Bizim başvurumuz eğer 2019 İstanbul seçimleri iptal edildiyse, bizim başvurumuzla Hatay seçimleri sekiz kez iptal edilebilir. İstanbul Büyükşehir belediyesinin seçim iptal gerekçelerini okuyun, elimizdeki kanıtları okuyun, bir değil sekiz kere bu seçimi iptal edersiniz” diye konuştu.

“HAL ‘TAM KANUNSUZLUK’ HALİDİR!”

Anne sütünün 5 önemli faydası Anne sütünün 5 önemli faydası

Öncelikle kanuna aykırı olarak emniyet görevlileri ve zabıtaların seçim kurullarında görev yaptıkları, sandık kurulu başkanı oldukları ve memur üye olarak görevlendirildiklerinin ortada olduğunu vurgulayan Genel Başkan Özel “Sabittir, açıktır, hal ‘tam kanunsuzluk’ halidir. Hakkında kısıtlılık kararı bulunan 108 seçmeni, biraz önce YSK’ya verdiğimiz dilekçenin ekinde sunduk. Ayrıca 3 bin 389 ölü seçmen seçimlerde oy kullanmıştır ve bunanla ilgili kanıtlar torbaların içinde, YSK’nın adalet dağıtacağı, adalet terazisine konmak üzere beklemektedirler. Aradaki farktan, hatırlarsınız Cumhuriyet Halk Partisi aleyhine sayım kararı alındığında, ardaki parktan çok geçersiz oy var, bakmalıyız demişlerdi. Aradaki farkın on beş katı geçersiz oy var ve kanuna göre geçersiz oyların niçin geçersiz olduğu mutlaka yazılmalıdır, yazılmamıştır! Durum ‘tam kanunsuzluk’ halidir” şeklinde konuştu.

Reyhanlı ve Kumlu ilçelerindeki seçimlere de değinen Genel Başkan Özel şöyle konuştu: “Belediye meclis üyesi adayı olan ve İlçe seçim kurulu üyesi olan kişiler, kurul üyeliklerinden istifa etmedikleri halde seçimlerde aday olmuşlar, seçimlere partilerin yaptığı itirazlarda bulunmuşlar, itirazlara karar vermişler, oy kullanmışlar ve hatta bir tanesi kendi mazbatasını kendi imzalamış. Hal ‘tam kanunsuzluğun’ daniskasıdır. Yurt dışındaki tespit ettiğimiz seçmenler oy kullanmışlardır. Biz 300’e yakın seçmenin yurt dışında oy kullandığını, yurt dışında olduklarını o gün, ispatlıyoruz. Oy kullanmadıklarının ispatı için çizelgeler açılmalıdır. Eğer gerçeği arayacaksak, bu kurul hakikatin peşinde koşacaksa ve adalet dağıtacaksa yurt dışında olduğunu ispatladığımız o seçmenlerin, yerlerine oy kullanıldığını imza föylerine bakmak zorundadır. Kırıkhan’da seçim sürerken çıkan bir arbedede sandıklar dağılmış, pusulalar saçılmış, seçim durdurulmuş, bir saat sonra sıfırdan başlıyoruz, denmiş. O ana kadar kullanılan oylar, seçmenler kullandıkları oyların sandıkta olduğunu sanıp evlerine gitmişler ama o oylar kullanılamamıştır. Seçim öğlenin 11.00’de yeniden başlatılmıştır. Hal tam kanunsuzluk halidir…”

Sıfır aldıkları sandıklarda maddi hataları düzelttirerek farkın, 3 bin 900’den 2 bin 569’a inmişken tüm sandıkların bu denetime tabi tutulmasından doğal bir talep olamayacağını vurgulayan Özel “İstanbul Gaziosmanpaşa, bütün oylar yeniden sayıldı, YSK sayıma devam edin kararı verdi. Kütahya, geçersiz oylar tek tek sayıldı. Yüksek Seçim Kurulu itirazımızı reddetti. Şimdi bu kararlar burada açık ortada ve daha mürekkepleri kurumadan Hatay’da hiçbir oy yeniden sayılmadı. Hatay’da hiçbir sandık ne ilçe düzeyinde ne il seçim kurulunda sayılmıştır. Şimdi iş YSK’nın önündedir. Geçen sefer itiraz ettiğimizde saymama kararı hukuki değil siyasiydi, çünkü Ak Parti isteyince sayıyorsun. Ama bugün onlara 3 bin 389 ölü seçmenin listesini vermişken, yurt dışındakilerin listesini vermişken ve tüm kanıtlarımızla ‘tam kanunsuzluk’ hallerini sıralamışken, kendisi aday olan kişi seçim kurulunda görev yapıyorken, artık bu vakitten sonra ‘tam kanunsuzluğa, ben ‘Tam kanunsuzluk’ demedim, görmedim diye imza atacak birisi, çocuklarına çok doğru bir miras bırakmayacaktır. Bu karar bugün böyle alınırsı YSK’nın bu tarihteki kararı siyasi bir karar olacaktır. 2019 seçiminin siyasi bir kararla iptal edildiğini seçmenin vicdanı iki ay sonra cevaplamadı mı?” şeklinde konuştu.               

Yüksek Seçim Kurulu'nun Önündeyiz.mp4 Snapshot 00.01.906

Editör: Halit Sapmaz