Merkez Üssü Kahramanmaraş Pazarcık’ta 7.7, daha sonra Elbistan’da 7.6 büyüklüğünde meydana gelen, on ili etkileyen ve büyük yıkımlara neden olan deprem Türkiye’ye yüzyılın felaketini yaşattı.

Yüzyılın felaketinin yaşandığı on il Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Osmaniye, Malatya, Adana, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman ve Kilis’te deprem büyük yıkım ve kayıplara neden oldu.   

AFAD’ın deprem değerlendirme verileri ile raporuna göre, 06 Şubat 2023 günü, Türkiye saati ile 04:17'de ve 13:24’de merkez üssü Pazarcık (Kahramanmaraş) ve Elbistan (Kahramanmaraş) olan Mw 7.7 ve Mw 7.6 büyüklüğünde iki deprem oldu. 7.7 büyüklüğündeki deprem yerin 8.6 km derinliğinde, 7.6 büyüklüğündeki deprem yerin 7 km derinliğinde meydana geldi.

Başkan Savaş: Hatay için hesap vereceksek, vereceğiz Başkan Savaş: Hatay için hesap vereceksek, vereceğiz

Mw 7.7 büyüklüğündeki Pazarcık depremi, sol yanal doğrultu atımlı Ölü Deniz Fay Zonunun kuzey ucundaki Narlı Segmentine rastlarken, Mw 7.6 büyüklüğündeki Elbistan depremi ise Doğu Anadolu Fayından ayrılan bir kol olan Çardak Fayına rastladığı kaydedildi.

Bölgede 1900 yılından 06 Şubat 2023 depremlerine kadar en büyüğü 6.0 olmak üzere 224 adet M ≥ 4.0 deprem meydana geldiği, ayrıca bahsi geçen bölgeye ait, 1900 yılı öncesi için, 75 adet tarihsel dönem depremi kaydı mevcut olduğu vurgulandı.

AFAD’ın deprem raporunda ayrıca şu bilgilere yer verildi: “Deprem Ön Hasar Tahmin Sistemi (AFAD-RED) kullanılarak üretilen şiddet haritasına göre Mw 7.7 büyüklüğündeki depremin merkez üssüne en yakın, Türkiye sınırları içerisindeki, yerleşim yerinde depremin şiddeti MMI XI, Mw 7.6 büyüklüğündeki depremin şiddeti ise MMI X olarak hesaplanmıştır (Şekil 5.1-5.2). Sismik şiddet ve ön hasar kestirimleri, ampirik bağıntılar kullanılarak otomatik olarak hesaplanmıştır ve saha gözlemlerine dayanmamaktadır…

Poisson Oranı : 0.25 Young Modülü : 80 kbar Hesaplama Derinliği : 18 Km Efektif Sürtünme Katsayısı : 0.4 Moment Tensör çözümüne göre, büyüklükleri 7.8, 7.6 ve 6.7 olarak hesaplanan depremler kullanılarak bölgedeki gerilme durumu (coulomb stress) hesaplanmıştır. Yapılan hesaplamalarda: Doğu Anadolu Fayı (DAF) ve Bitlis-Zagros Bindirme Kuşağı’nın kesişimi ile Malatya Ovası arasında kalan bölgede 4-5 bar; kesişimin hemen güneybatısında DAF’ın Çelikhan-Erkenek segmenti üzerinde 4-5 bar; Göksun(Kahramanmaraş)’da 5 bar ile başlayan gerilimin batıya doğru 1 bar seviyesine kadar azalarak devam ettiği; İskenderun Körfezi’nde de yine 1-4 bar aralığında gerilim birikimi olduğu gözlemlenmiştir.

Bu raporda verilen bilgiler, depremin meydana gelmesini takiben üretilen veriler kullanılarak derlenmiştir. Deprem bölgesinde varsa hasarlı yapıların kullanılmaması önem arz etmektedir. Bölgenin sismik aktivitesi, Avrupa’ nın 2. büyük deprem gözlem istasyon ağına sahip T.C. İçişleri Bakanlığı AFAD tarafından 7/24 izlenmektedir.”

35f8563e-e3bd-4656-b766-e0bfd64ed682