OECD kaynaklarına göre, cıva, kurşun, krom gibi zararlı maddeler içeren sanayi atıkları, %53'ü arıtma işlemi görmeden nehirlere ve kıyı sularına boşaltılıyor. Ayrıca, UNICEF'in 13 Kasım 2023 tarihinde yayınladığı rapora göre, her 3 çocuktan 1'i su kıtlığı yaşanan bölgelerde yaşıyor ve iklim değişikliği bu durumu daha da kötüleştiriyor.

Bu çarpıcı gerçekler ışığında, Yakup Bozatlı Anadolu Lisesi öğrencileri, iklim değişikliği ve su kirliliği sorunlarına çözüm arayışında önemli bir adım atmaya karar verdiler. Okulun öğretmenleri Nurşen Taze Daşoğlu, Berna Yeşildağ ve Ayşegül Sağdıç önderliğinde, öğrenciler ulusal ve uluslararası düzeyde bir e-Twinning projesi başlattılar.

HONOR 200 ile Profesyonel Kalitede Portre Fotoğrafçılığı HONOR 200 ile Profesyonel Kalitede Portre Fotoğrafçılığı

İzmir, İskenderun gibi Türkiye'den ve Romanya, İtalya, Portekiz, İspanya, Çekya gibi Avrupa ülkelerinden gelen ortaklarla bir araya gelen Yakup Bozatlı Anadolu Lisesi öğrencileri, moringa bitkisinin kirli suları temizleme özelliğini incelemek üzere işbirliği yaptılar.

Okul öğrencileri, kirli su yataklarından ve fabrika atıklarından alınan su numunelerini moringa tohumu kullanarak temizleme yöntemlerini araştırdılar. Bu süreçte elde edilen bulgular, su kirliliğiyle mücadelede doğal ve etkili bir çözüm sunabilecek potansiyeli ortaya koydu.

Yakup Bozatlı Anadolu Lisesi'nin öncülüğünde gerçekleştirilen bu uluslararası işbirliği projesi, su kaynaklarının korunması ve temizlenmesi konusunda küresel bir farkındalık yaratma hedefini taşıyor. Öğrenciler, bilimsel araştırma ve işbirliği yoluyla, çevresel sorunlara çözüm bulmada gençlerin rolünün ne kadar önemli olduğunu bir kez daha kanıtlıyorlar.

Bozatlı Kirli Su Moringa Proje 1

Editör: Ufuk Aktug