TMMOB Mimarlar Odası İskenderun Temsilciliği tarafından düzenlenen söyleşide Kent Tarihi Araştırmacısı Fahreddin Osmanca ‘Kültürel mirasların İskenderun Kent kimliğine etkileri’ konulu sunum yaptı.

Depremzedelere Gezici Kütüphane gönüllüleri morali… Depremzedelere Gezici Kütüphane gönüllüleri morali…

TMMOB Mimarlar Odası Temsilciliği’nde gerçekleştirilen İskenderun’un önde gelen mimarları, Kent Konseyi üyeleri ile İSTE Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin de ilgi gösterdiği söyleşide sunum yapan İskenderunlu Kent Tarihi Araştırmacısı Fahreddin Osmanca birbirinden ilgi çekici konuları paylaştı.  

 

Sunumunda ‘Kültürel Mirasların İskenderun Kent Kimliğine Etkisi’ temasıyla, antik dönem haritaları, gravürler, kartpostallar ve Osmanlı Devleti arşiv belgeleri ışığında İskenderun şehrinin tarihini, yapılarını ve kültürel miraslarını katılımcılara anlatan Fahreddin Osmanca “İskenderun antik dönemden günümüze çok önemli bir ticaret merkezidir. Bugün sadece sanayisi ile bilinen şehrimizin kültür dünyası unutulmuş durumdadır. Bu ve benzeri söyleşiler ile elimden geldiğince İskenderun’un tarihini ve kültür dünyasını anlatmaya çalışacağım” dedi.

 

Katılımcı İSTE Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin de meraklı sorularıyla derinleşen ve verimli geçen söyleşinin ardından, Mimarlar Odası İskenderun Temsilciliği Başkanı Koray Tanın “Çok güzel bir söyleşiydi, çok zevk aldık, bilgi paylaştıkça güzel. İskenderun Kültürel Miraslarının Kent Kimliğine Etkisi isimli söyleşiniz için 18. Dönem Mimarlar Odası İskenderun Temsilciliği Yönetim Kurulu adına çok teşekkür ederiz. Bu tür etkinliklerde sizleri sıkça aramızda görmek isteriz” diye konuştu.

 

Mimarlar Odası İskenderun Temsilciliği Başkanı Koray Tanın ayrıca, Fahreddin Osmanca’ya teşekkür edip plaketi takdim etti