Eğitim uzmanları ve rehber öğretmenler, bu süreçte öğrencilerin istedikleri okulları detaylıca araştırmalarını ve gerektiğinde uzman danışmanlık almayı öneriyorlar. Emin Adımlar  Eğitim Kurumu Rehber Öğretmeni Öykü Merve Yaşar, tercih sürecinde bazı önemli noktalara dikkat çekerek şunları paylaştı

“Yerel Tercih (Mahalli Tercih): İlk etapta yerel tercih yapılması gerekiyor. Bu tercih, okul başarı puanı ile öğrencinin ikamet ettiği adres yakınında bir okulu tercih etmesini sağlıyor.
Öğrenciler, yerel yerleştirme ile Anadolu liseleri, meslek liseleri veya imam hatip liseleri gibi okulları tercih edebilirler. Toplamda 5 tercih hakkı bulunuyor ve bunların tamamını kullanmak zorunda değiller.
Sınav Puanı İle Tercih Yapma: Merkezi tercihte öğrenciler, LGS sınav puanlarına göre tercih yapabiliyorlar. İl içinde veya il dışında, genel yüzdelik dilimlerini kullanarak tercihlerini belirleyebiliyorlar.
Yüksek yüzdelik dilimlere sahip öğrencilerden özellikle fen liseleri tercih edenler, şehir dışındaki okulları pansiyonlu olarak tercih edebilirler.
Deprem Bölgeleri Ek Kontenjan Avantajı: Bu yıl, deprem bölgelerine yönelik kontenjan avantajı tanındı. Bu kontenjan hakkı, deprem bölgelerinde zor şartlarda eğitim alan öğrenciler için önemli bir fırsat sunuyor.”
Öğrenci ve ailelerin tercih sürecinde doğru sorular sormalarını ve detaylı araştırma yapmalarını vurgulayan Öykü Merve Yaşar “Özellikle ilk tercihte yer alacakları okulu, uzun vadeli olarak düşünmeleri ve pansiyonlu kalma imkanını göz önünde bulundurmaları önem taşıyor. LGS tercih sürecinde sağlıklı bir karar verebilmek için, öğrencilerin ve ailelerin bu tavsiyelere dikkatle uymaları gerekiyor” dedi.
 

Denizli'de YKS kursu ücretsiz Denizli'de YKS kursu ücretsiz

B81D19E7 5853 4183 B8B6 176E1Bbe33EeD1B81094 67F0 4145 9D22 160Ae4Ea9804A52544D8 Bfc3 4344 A5D2 A5E459Fa96Ac

Editör: Halit Sapmaz