İskenderun Toprak Mahsulleri Ofisi eski sosyal tesisi arazisinde kurulan sahra hastanesi, 50 gönüllü sağlıkçı çalışanıyla depremzedelere sağlık hizmeti veriyor. İki haftadır depremzedelere hizmet veren tam teşekküllü sahra hastanesi bugüne kadar 2 bin 500 hastaya baktığı bildirlidi.

Depremin hemen ardından İskenderunlu bir işadamının desteğiyle kurulan sahra hastanesi, tam teşekküllü hastaneyi aratmayan özelliklere sahip, gönüllülük esasına göre çalışan doktor ve sağlık ekipleri, gelen hastaları muayene ederek tedavi etmeye çalışıyor.

Kurulduğu günden bu yana 2 bin 500 hastaya hizmet veren sahra hastanesinin Başhekimi Dr. Hasan Sami Özvarinli, hastanede tüm işlemleri yapabildiklerini belirterek “Entegre bir tesis konumundaki hastanemizde, genel cerrahi operasyonları yapabiliyoruz” dedi.

Kadın doğum ultrasyonu ve kadın doğum takiplerini yapabiliyoruz. Yoğun bakım odamız var. Bölgede çok olan özellikle kompartman sendromu veya amputasyon hastalarına yönelik pansuman yapabileceğimiz genel cerrahi bölümlerimiz var. 4 muayene odamız, 8 gözlem odamız var. Bölgedeki bütün hastalarımız hizmet vermeye çalışıyoruz. Biz entegre bir tesisiz. Yani, yüzde yüz kendimize yetebiliyoruz”

Başhekim Dr. Özvarinli, gerek altyapı gerekse tıbbi malzeme konusunda kendi kendilerine yeter bir düzeyde olduklarını ifade ederek şöyle konuştu:

“Dışarıdan hiçbir malzeme almıyoruz, eczanemiz kendi içimizdedir. Bütün gurup ilaçlarımız vardır. Kronik hastalıklar, bölgede oluşabilecek tüm salgın hastalıklara karşı tedbirlerimizi aldık. Mamalarımız, çocuk ve kadınlarımıza ait bütün malzemelerimizi buraya getirdik. İki haftadan bu yana hizmet veren bir hastaneyiz. Kısacası kendi kendimize yeten bir hastaneyiz.”

Hastanelerinde 50 kişilik bir sağlık grubuyla bölgede hizmetv erdiklerini açıklayan Başhekim Özvarinli “Hastane içerisinde 4 genel cerrah, 3 kadın doğum doktoru, 2 ortopedi uzmanı, hicap şeklinde ağırlıklı 1 göz doktoru, KBB uzmanımız, sayısı bazen 6 bazen 10 acil deneyimli pratisyen hekimlerimiz var. Psikiyatri doktorumuz var. Psikiyatrik desteklerde hizmet veren bir danışmanımız var. Onun dışında 30 kişilik bir hemşire gurubumuz var. Günlük konaklama da dahil 50 kişiyi geçkin bir gurubumuz var. Konaklama yani otelcilik hizmeti de veriyoruz. Çünkü buradaki çalışanlarının bakım hizmetleri de aynı şekilde biz sağlıyoruz. Tam manasında bir entegre tesisiyiz. Bölgeye hiçbir yükü olmayan ama yükünü çekebilecek bir tesisiz” şeklinde bilgi verdi.

Dr. Özvarinli, çalışanların tamamının gönüllü olduğuna dikkat çektiği konuşmasını şu cümlelerle tamamladı: “Buradaki çalışanlarınmız, gönüllülük içerisinde bu yaralara pansuman olmak için elinden gelen her şeyi yapıyor. Burada çalışan herkes gönüllüdür. Hiçbir maddi karşılık almamaktadır. Burada çalışan herkes çadırlarda kalarak sağlık hizmeti veriyor. Biz, vatan evlatları toprağın içerisine girmesin biz her türlü fedakârlığa razıyız."

AYKOME toplantısı Vali Demirtaş başkanlığında yapıldı AYKOME toplantısı Vali Demirtaş başkanlığında yapıldı

İYİ SAHRA HASTANESİ.mp4_snapshot_01.44.552İYİ SAHRA HASTANESİ.mp4_snapshot_00.53.408İYİ SAHRA HASTANESİ.mp4_snapshot_00.47.548İYİ SAHRA HASTANESİ.mp4_snapshot_00.34.757İYİ SAHRA HASTANESİ.mp4_snapshot_00.27.238İYİ SAHRA HASTANESİ.mp4_snapshot_00.14.891İYİ SAHRA HASTANESİ.mp4_snapshot_00.11.639İYİ SAHRA HASTANESİ.mp4_snapshot_00.06.713İYİ SAHRA HASTANESİ.mp4_snapshot_00.03.711db2885a2-d23d-4028-b4a8-8c0e54fd9960