Ahilik geleneğini yaşatabilmek adına bu yıl 34'üncü’sü kutlanan Ahilik Haftası dolayısıyla Kaymakam İskender Yönden'i ziyarette ayrıca yılın Türkiye Ahi'si olarak seçilen Heykel ve Rölyef Ustası Behzat Böke'ye ahilik kaftanı giydirildi.

 

KAYMAKAM YÖNDEN’DEN MESAJ

ayrıca 34. Ahilik Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımlayan İskenderun Kaymakamı İskender Yönden şunları kaydetti: “Ahilik kültürü ve felsefesi, toplumsal hayatın ortak paydası olan insanı esas almıştır. İnsanlar arasındaki ticari ve toplumsal ilişkilerde; dürüstlük, güvenirlilik, iş ve meslek ahlakına saygı, hak ve hukuka riayet etme, saygılı, şefkatli, cömert ve güler yüzlü olma ilkeleri esas alınmış ve bu insani değerler toplum tarafından bir hayat tarzı olarak da benimsenmiştir. Tüm insanlara hizmet götürmeyi amaçlayarak, bu doğrultuda yapılanmalar oluşturan Ahilik, tüm yönleriyle hayat biçimine dönüşmüş, başka kültürlere ve toplumlara esin kaynağı olmuştur.

Günümüzün esnaf odalarına benzer bir işlevi olan Ahilik; iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyo-ekonomik düzendir. Kaliteli üretim, sosyal güvenlik, işçi ve işveren ilişkileri, hizmet içi eğitim gibi uygulamalarıyla Ahilik, günümüzdeki işletmelere de yol gösterici olabilecek çağdaş niteliklere sahiptir.

Bu duygu ve düşüncelerle; 13-19 Eylül 2021 tarihleri arasında kutlamakta olduğumuz 34. Ahilik Haftası münasebetiyle “Hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir. Akıl ve ahlak İle çalışıp bizi geçen bizdendir” düsturuyla ticaret ahlakı, yardımlaşma ve dayanışma gibi ilkelere dayanan felsefesi ile günümüzde esnaf ve sanatkârlarımıza kılavuzluk eden Ahi Evran-ı Veli’yi rahmet ve şükran ile anıyor, esnaf ve sanatkârlarımız başta olmak üzere tüm halkımızın ahilik haftasını ve esnaf bayramını en içten dileklerimle kutluyor, ahiliğe esas olan birlik, beraberlik ve kardeşlik duygusunun büyüyerek devam etmesini canı gönülden temenni ediyorum.”