Yıldönümüne sayılı günler kala, on bir il arasında en fazla etkilenen Hatay’ın İskenderun ilçesinde 3 bin 112 vatandaşın hayatını kaybettiği Yüzyılın felaketine neden olan depremde yaşamını yitirilenler unutuluyor

İskenderun Sahil Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul müdürü Naciye Güneş, 6 Şubat 2023’de öğrencilerinden de kayıplar olduğunu belirterek “Öğrencilerimizi kaybettiğimiz ailelerimizi onurlandırmak bir şekilde varlığını hissettirmek istedik. Bir şekilde felaketlerle nasıl mücadele edeceğimizi öğretebilmek, öğrenebilmek gerekirse tekrar öğretebilmek, yaşatabilmek ve ışık olmak adına ‘acılarımızı gömelim, geleceğe umutla bakalım’ projesini ifade etmeye çalıştık. Hem öğretmen, hem öğrencilerimizle birlikte biz istedik ki yaşanan felaketler bizi durdurmasın, biz istedik ki yere düştük tekrar ayağa kalkalım, küllerinden doğan Anka kuşlarıyız. Bizler umut olduğu sürece yaşama dört elle sarılabiliriz umut olduğu sürece yaptığımız işten keyif alabiliriz” diye konuştu.

Umudun var olduğu sürece çocukların okul hayatının olacağının altını çizen Naciye Güneş “Ayrıca fidan dikimimiz olacak. Özelikle hem okul öncesi, hem de lise kısmında kaybettiğimiz öğrencilerimizi ki şu anda İpek Aydoğdu çocuk gelişimi de eğitim alanı atölyesinde bulunmaktayım. Yad ediyorum rahmetle anıyorum. Tüm geçmişlerimize dahil olmak üzere yine okul öncesin de Asiye Çiçekli oyun atölyesi oluşturuyoruz. Yine yiyecek içecek öğrencilerimizden İsmi Nur Bereketoğlu adını yiyecek içecek atölyesine vereceğiz. Bunun gibi kayıp ettiğimiz öğrencilerimizi adlarıyla yaşatmaya çalışacağız. Hedefimiz bu 6 öğrencimizi ailesiyle birlikte maalesef kaybettik, mekânları cennet olsun diliyorum” şeklinde konuştu.

Öğrencilerine deprem farkındalık eğitimini 7’den 70 herkesin alması ve öğrenmesi gerektiğine inandığını sözlerine ekleyen Naciye Güneş şunları söyledi: “Çünkü o anı yaşamak veya yaşatmak veya yaşatmak değil yaşamak hiçbir zaman hiç birimiz bunları unutmayacak. Bu travmaları her an seste, her an gürültüde her an yaşıyabiliyoruz ama oraya takılı kalmak istemiyoruz. Biz doğal afetlerde nasıl mücadele edebiliriz, nasıl yaşam üçgeninde hayata kendimizi bağlıya biliriz? Noktasından bakıyoruz…”

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı

156d187f-f8d8-4c7c-a86d-a94d9bfbb017

Editör: Halit Sapmaz