Hatay’ın İskenderun ilçesinde işyerinin bodrum katında bulunan giyim mağazası deprem sonrası taşan deniz ve patlayan kanalizasyon sularının altında kalan esnaf, zarar gören sıfır ürünlerini vatandaşa dağıttı. 

Kahramanmaraş merkezli depremlerin vurduğu, birçok binanın yıkıldığı, hasar gördüğü Hatay’ın İskenderun ilçesi Çay Mahallesi Kanatlı Caddesi üzerinde bulunan, bodrum katında giyim mağazası olan birçok esnaf gibi Adem Öz’ün de ürünleri yaklaşık bir buçuk metre suyun altında kalarak zarar gördü.

Yaşanan depremde evlerinin de kullanılamaz hale geldiğini anlatan Adem Öz, “İlk deprem günü de işyerimizi su basmıştı, ancak boşattık ve şehir dışına gitmek zorunda kaldık. Geldiğimizde taşan deniz, patlayan kanalizasyon suları, bu kez işyerimizin içerisinde ürünlerimizin bulunduğu bodrumu yaklaşık bir buçuk metre su bastığını gördük. İçeride yaklaşık 2 milyonluk giyim ürünlerimiz sular altında” dedi.

ZAYİAT BÜYÜK!                 

Belediyeden temin ettikleri su pompasıyla yaklaşık iki gündür, 200-300 ton su çektiklerini ifade eden Adem Öz “Bu olay depremden değil, rögarlar çekmediğinden dolayı, içeriyi su basmış, deniz suyunun gelmesi, ikisi bir arada, böyle olunca buradaki bütün esnafın bodrum katını su başmış. Rögarların çalışmadığından, deniz suyunun taşmasından dolayı işyerimizin bodrumunu su bastı, iki-üç yüz ton su çektik, okul kıyafetlerimiz sivit kıyafetlerimiz bütün mallarımız mahvoldu. Belediyeden sağ olsun motor aldık, ha bire su çekiyoruz, inşallah bitirmeye çalışıyoruz. Zayiat büyük! Aşağı bodrum kat komple mal doluydu, yazlık-kışlıklar, okul kıyafetleri, nereden baksanız 2-2,5 milyonluk zayiatımız var. Canımız sağ olsun diyoruz, yapacak bir şeyimiz yok, canımıza bir şey olmasın” diye konuştu.

Bodrum katında ıslanan ürünleri işyerinin önünde kaldırıma koyan ve isteyen vatandaşların alıp kullanımına imkân sağladıklarını ifade eden Adem Öz “Islanmış ürünleri işyerimizin önüne koyduk. İhtiyacı olanlar gelip alıyorlar, tabi bunları yıkamadan kullanmasınlar çünkü deniz suyu ve rögarlardan gelen suyun karışmasıyla bir koku var içlerinde. Yıkanırsa, iyice dezenfekte yapılarak giyilebilir, öyle sokağa, çöpe atılacak bir mal değil. Biz de o yüzden çöpe göndermedik. Vatandaşlar gelip alabilirler. Pantolondan tutun da, yazlık, kışlık birçok giyim eşyası var” şeklinde konuştu.       

Çiftçiye erik ve hünnap desteği Çiftçiye erik ve hünnap desteği

islanan-giyim-esyalarini-vatandasa-birakti.mp4_snapshot_03.45.880islanan-giyim-esyalarini-vatandasa-birakti.mp4_snapshot_01.48.282islanan-giyim-esyalarini-vatandasa-birakti.mp4_snapshot_01.22.095islanan-giyim-esyalarini-vatandasa-birakti.mp4_snapshot_01.35.760islanan-giyim-esyalarini-vatandasa-birakti.mp4_snapshot_01.09.320islanan-giyim-esyalarini-vatandasa-birakti.mp4_snapshot_00.54.640islanan-giyim-esyalarini-vatandasa-birakti.mp4_snapshot_00.29.640islanan-giyim-esyalarini-vatandasa-birakti.mp4_snapshot_00.09.771