İSTE’de ezgilerle Çanakkale destanı…

İSTE (İskenderun Teknik Üniversitesi) Merkez Kampüs Turuncu Salonda düzenlenen, Rektör Prof. Dr. Tolga Depci ve eşi Doç. Dr. Aytemis Depci ev sahipliği yapan programa Kaymakam M. Sefa Demiryürek, Koordinatör Kaymakamlar Ceyhun Denli, Miyase Demirkoparan ve Şafak Karaca, 39'uncu Mekanize Piyade Tugayı Komutan Yardımcısı ve Şehit P. Ahmet Tor Kışlası Komutanı Piyade Kurmay Albay Cumhur Pıçakçı, Deniz Er Eğitim Alay Komutanı Dz. P. Albay Ümmet Tosun, İlçe Emniyet Müdürü Nevzat Güneş, protokol üyeleri ve misafirler katıldı.

Diz Kireçlenmesine Karşı 5 Etkili Öneri Diz Kireçlenmesine Karşı 5 Etkili Öneri

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı Orkestrası’nın Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Dağdeviren şefliğinde “Savaş O An Kazanıldı” müzik dinletisi ile devam etti.

Kemanlar, flütler, vurmalı çalgılar, kontrabas, bağlama, klarnetler, viyolonseller, fagotlardan oluşan MYDK Orkestrası ‘Eledim Eledim, Hey Onbeşli Onbeşli, Babamdır, Ağıt, Gerizler Başı, Çanakkale Türküsü, Başımı Alıp Çıksam, Vay Mehmet’ gibi farklı yörelerden eserleri seslendirmenin yanında bir de ilke imza attı.

Yapay zeka destekli olarak ‘Bir Fırtına Tuttu Bizi’ türküsünü söyleyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e eşlik eden MYDK Orkestrası salondakiler tarafından büyük beğeni topladı ve ayakta alkışlandı.

Etkinliklerin bir bölümü ise Mavi Salonda da gerçekleştirildi. İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Meltem Eken ve Prof. Dr. Suha Orçun Mert, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldığı programda öğrenciler Türk milletinin kahramanlık destanı olan Çanakkale Zaferi Günü'nün anlam ve önemi hakkında konuştu. Tiyatro gösterisi, belgesel sunumu, şiir dinletisi ve türkü dinletisi gerçekleştirildi. Ayrıca üniversitemiz Şehit ve Gazi ailelerine verilen iftar yemeğine ev sahipliği yaptı.

Bir destanın yaradılışı olan 18 Mart Çanakkale Zaferinin 109. Yıl dönümünü kutlayan İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci “Bu kıymetli günde Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere vatanı uğruna canını feda eden tüm aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum… Çanakkale ruhuyla kazanılan vatan mirasına sahip çıkmak, bu ruhu yaşatmak ve kuşaklar boyunca sürdürmek için İSTE’de bir aradaydık. Bu akşama yoğun emek veren ve bizlere duygusal anlar yaşatan Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı Orkestrası’na ve Şef Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Dağdeviren Hocamıza teşekkür ederim” dedi.

G I 4H Wr W4 A A Xr MsG I 4H V V X Q A A Hy4LG I 4H Mq Wk A A C S7PG I 4Hbo Ws A Ai Dl RG I 4G R O X A A A1 25G I 4G H7 X I A A V L M ZG I 4G F9 Xg A E I6B LG I 4F M Xg A A4 V L0

Editör: Halit Sapmaz