İskenderun.org ekibine özel açıklamalarda bulunan Deva Partisi Belediye Başkan adayı Av. Hatice Esra Doğan, büyük bir felaket yaşayan, halkın beklentileri ve hizmet özlemine son vermek üzere halkın seçim hakkına alternatif olmak istediğine işaret etti.  

Devalı Av. Hatice Esra Doğan, çıktıkları deva olma yolunda şehrin altyapı üst yapısı, hukuksuzlukların adaletsizliklerin önüne geçilebilmesi adına, kadına hayvana, insana, şiddete mağdur bırakılmış her varlığa, etkin bir mücadele için var gücüyle deva olmaya geldiklerini ifade etti.

Yaşanılan doğal afetin yıkıcı etkileriyle yeniden kalkındırmaya, yeniden yaşanabilir, eski güzel günlerine kavuşturmaya, depremin tüm izlerini ortadan kaldırmaya deva olmaya geldiklerinin altını çizen Doğan “Kadın, hayatı kurandır. Kadınlar geleceğimizdir. Kadınlar hayat ağacımızdır. Kadınların etkin bir şekilde faaliyetlerini yürütebildikleri sosyal alanların ve bu alanların kullanılabildiği yeni alanlar oluşturacağız. Kadın kooperatifleri, güçlü bir şekilde Pazar desteği alarak kooperatif anlayışını tekrar getireceğiz” dedi.

Tüm Türkiye’nin kanayan yaralarından biri kadına yönelik şiddetle ilgili olarak hem şehirde, hem Hatay’da, İskenderun’da etkin mücadele edeceklerini de belirten Av. Doğan “Bu kapsamında kadın sığınma evleri gündemdedir. Hatay genelinde sadece bir kadın sığınma evi bulunmaktadır ve yapı itibariyle mevcut ihtiyacı karşılamamaktadır. Deva belediyeciliği ile İskenderun ilçemizde kadın sığınma evlerinin sayısını artırıp, kadınların can ve mal güvenliklerini sağlayacağız. Çocuklarımıza yönelik ise maruz kaldıkları durumlardan dolayı yaşadıkları sorunları giderebilmek adına koruyabilmemiz için 13 ve üzeri tüm çocuklarımızın korunabilmesi adına çocuk evleri inşa edeceğiz. Ekonomik durum gözetmek sizin tüm çalışan kadınların çocuklarının okul öncesi ve kreş ihtiyaçlarının giderebilecekleri, belli mahallelerde kurulmak üzere ücretsiz kreşler ve bakım evleri kuracağız” diye konuştu.

İskenderun’un plan sorunlarının farkında olduklarına değinen Devalı Belediye Başkan adayı Av. Hatice Esra Doğan “İmar probleminin farkındayız. Şehrin, yaşadığımız afet sonrası geçirmiş olduğu bu tahribatın farkındayız. Yeni imar projeleriyle deprem dirençli kentlerin yeniden inşası için, bilimsel akla Fenne uygun olarak yapacağımız çalışmalarla, bu imar çalışmalarını yenileyeceğiz. Şehrimizde altyapı ve üstyapı sorunların da kullanılmak üzere moloz döküm sahalarında geri dönüşüm sahaları oluşturacağız, bu sahalar ülke ekonomisine katkı sağlayarak kullanmış olduğumuz bu geri dönüşümle ilçemize fayda sağlamış olacağız” şeklinde konuştu.

Konteynır kentlerde yaşaya insanlar, kadınların en büyük problemlerinden biri kadınların hijyen problemleri olduğunu aktaran Doğan, ortak banyo, ortak tuvalet, altyapı sorunlarının giderilememesi, geçici konaklamanın altyapı sistemine sağlamlaştırmadan yapılmasının neticesi olarak yaşanan problemleri gidereceklerini kaydetti.

ŞEFFAF BELEDİYECİLĞİ TEKRAR GETİRECEĞİZ

Deva Belediyeciliğinde ihalelerin zamanında ilan edeceği ve ihalelere belli kişilere, kurumlara peşkeş çekmesinin önüne geçeceklerini vurgulayan Av. Hatice Esra Doğan “Belediye başkanı ve meclis üyeleri tarafından her 6 ayda oluşturulacak bir toplantıyla belediyemizin bütün faaliyet çalışmalarını halkımıza açıklayacağız. Şeffaf belediyeciliği tekrar geri getireceğiz. Belediyemizin bünyesinde bir afet koordinasyon birimi kurup, bu birimin afetle ilgili ilk yardım çalışmalarını yürütmesini sağlayacağız” dedi.

Sınavlara girecek öğrencilere ilişkin de üniversite hazırlık YKS-ÖKS- sınavlarında rehberlik hizmetlerinin sunulabilmesi adına eğitimler verilmesini sağlayacaklarını da aktaran Av. Doğan “Engelli vatandaşlarımız ve bireylerimize yönelik toplumumuzun altyapı ve üstyapı sorunlarından kaynaklı hayatlarını daha da zorlaştıran problemini aşacağız. Şehre yeniden trafik düzenlemesi getirilmesine katkı sunacağız. Kaldırımlarda ve trafik lambalarında sesli ikaz, ses sistemleriyle birlikte görme engelli vatandaşlarımızın kullanabileceği yeni sistemler oluşturacağız” diye konuştu.

Hayvancılara Çoban Haritası desteği Hayvancılara Çoban Haritası desteği

Dere yataklarının İskenderun’un büyük problemleri arasında olduğuna vurgu yapan Deva Partili Av. Doğan şunları söyledi: “Dere yataklarıyla ilgili olarak akarsu membalarının zamanında temizlenmesi, dere ıslah çalışmalarının yapılabilmesi ve dere ıslah aşamalarında dere yataklarının çöp veya moloz yığınlarının dökün sahası olmasının önüne geçeceğiz. Şehrimize etkin bir sinek ilaçlama sistemi getireceğiz. Toplum sağlığı öncelikli hizmetimiz olacak. Bu açıdan Feyzan kanalının temizliği bakımı ve ilaçlanma aşamaları etkin bir şekilde gerektirilecek. İklim meteoroloji, jeolojik konum yüzey şekilleri ve arazi farklılıkları gözeterek şehrin fay hatları tespit edilerek şehrimizde meydana gelmiş depremin etkisiyle ortadan tamamen kalkmasa dahi zarar görmüş altyapı sisteminin yeniden onarılması için çalışmalar yapacağız. Bu konuda işin ehli olan bir komisyon kurarak, inşaat mühendisleri, mimarlar, jeoloji mühendislerinin oluşturulduğu bir komisyonla birlikte altyapı çalışmalarının akla fenne ve mantığa uygun projeler hazırlanarak bu projelerin hayata geçirilmesini sağalacağız. Şehrimizde asfaltlanmadık yer bırakmayacağız. Kaldırım problemleriyle ilgili özellikle yaşadığımız aksaklıklar deva belediyeciliği ile ortadan kaldırılacak, kaldırımda güvenli bir şekilde yürüyebilmemiz, bu süre zarfında hem çocuklarımızın hem insanların daha güvenilir bir kaldırım imkânı sağlanabildiği görme engelli vatandaşlarımızın özel ikaz imkânlarının sağlandığı yeni kaldırım çalışmaları gerçekleştirilecektir…”

39C38F74 Df1B 4764 A6C2 28588E90F5F6

Editör: Halit Sapmaz