Ak parti Hatay Milletvekili Abdülkadir Özel Yüzyılın felaketinde evsiz kalanlar için İskenderun’da birçok noktada, kalıcı konutlar yapılana kadar konteyner kent kurulumunun planlandığını söyledi.

AYKOME toplantısı Vali Demirtaş başkanlığında yapıldı AYKOME toplantısı Vali Demirtaş başkanlığında yapıldı

Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, İlçe Başkanı Abdülkerim Güven ile birlikte İskenderun Teknik Üniversitesi kampüsü içerisinde birçok belediye ve kuruluşun kurulumunu sürdürdüğü konteyner kent ile ilgili bilgiler verdi.

İskenderun Teknik Üniversitesi kampüsü ile fuar alanında ve halihazırda kurulularla birlikte 4 bin konteynerlik bir yaşam alanın planlandığını belirten Milletvekili Abdulkadir Özel “Başta Atakaş Şirketler Grubu ile buradaki konteyner kent yerleşkemizde konteynerlerini yerleştirecek olan belediyeler ve kuruluşlara teşekkür ediyorum” dedi.

Üsküdar, Sakarya Denizli Belediyeleri, Fuar alanında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin konteyner kent kurulum çalışmalarının sürdüğünü vurgulayan Milletvekili Özel “Özellikle üniversite yerleşkesini konteyner kent olarak planlamamızın birkaç sebepleri var. Birincisi etrafının ihata duvarıyla çevrili ve güvenli olması. İkincisi nizamiye girişi nedeniyle giriş-çıkışların kontrollü olarak yapılması. Üçüncüsü de buranın rekeasyon, peyzaj alanı, burada bulunacakların sıkılmadan konaklayabilecekleri, vakit geçirebilecekleri imkanlara haiz olması. Ayrıca buraya bugün planladık, bin- bin 200 metrekarelik 4 veya 5 etkinlik çadırı oluşturacağız. Çocuklar ve yetişkinler için ücretsiz digiturk, maç saatleri, diğer etkinlikler, toplanma alanları olacak. Bütün konteyner kent eko sistemi planlanırken aynı zamanda toplu yemek yenebilecek imkanları da sosyal donatıları da planlandı düşünüldü” diye konuştu.

Üzerinde bulundukları zeminin de sıradan olmadığını, tesviye edilip, konteynerlerin tamamının giderleri için temiz-pis su giderlerinin de yapıldığını aktaran Milletvekili Özel “Elektrik tesisatı için gerekli altyapı yapıldı. özellikle bu altyapının yapılmasında Denizli Büyükşehir Belediyemizin su ve kanal idaresi DESKİ’ye, Sakarya Büyükşehir Belediyemizin su ve kanal idaresi SASKİ’ye, ve Konya Büyükşehir Belediyemizin su ve kanal idaresi KOSKİ’ye  çok teşekkür ediyorum. Bütün diğer belediyelere teşekkür ediyoruz. Bütün belediyeleri, belediye çalışanlarını koordine eden İskenderun Belediye Başkanımız ve yöneticilerine de teşekkür ediyorum. İnşallah kalıcı barınma imkanları sağlanana ve sağlam zeminde güzel konutlar inşa edilip, hemşerilerimiz oraya güven içerisinde yerleşene kadar, geçici olarak barınacakları bu konteynerleri hazırlayıp birkaç gün içerisinde, peyder pey, şimdi hizmet veren konteynerlere ek olarak hezimete sunacağız” şeklinde konuştu.     

7a932cb0-f033-4ff1-aafe-0a51c0bbdd7c