İskenderun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmen ve öğrencileri, milli mücadele yıllarında, ülke için büyük bir kahramanlık örneği gösteren Dörtyol ilçesine düzenlediği turdu ‘İlk Kurşun’ Müzesini de gezdiler.

İskenderun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi tarih öğretmeni Fatih Oktay, 19 Aralık gününün öneminden bahsederek “Bugün 19 Aralık... bir Hataylı için belki en fazla gururlanılacak günü. 19 Aralık1918'de yani İzmir'de kahraman Hasan Tahsin'in düşmana sıktığı o kurşundan aylar önce Kurtuluş Savaşı'nın ‘İlk Kurşunu’ atıldı. Dörtyol'da Kara Mehmet Çavuş ve gözü pek arkadaşlarının vatanlarının işgaline dayanamayıp Fransızlarla ilk çatışmaya girmesinin yıl dönümünde; onların memleket aşkını kendi nefsimizde hissetmek için öğrencilerimizle "İLK KURŞUN MÜZESİ" ni ziyaret ettik” dedi.

Ziyarette geçmişlerine rahmet okuduklarını ifade eden Tarih Öğretmeni Fatih Oktay şunları söyledi: “Sinevizyon gösterisiyle o günleri hissettik, madalyalarına, silahlarına gıpta ettik. Müzenin yakın dönem terörle mücadele sırasında şehit olan asker ve polislerimizin eşyalarının bulunduğu odada hüzünlendik. Atalarımızla gurur duyduk. Allah mekanlarını cennet eylesin.”

11. Sınıf öğrencisi Mümine Apık, gezi ile ilgili mutluluğunu dile getirerek, tarihi yerinde öğrenmenin çok faydalı olduğunu, her okulun bu tür etkinliklerle öğrencilerini desteklemesi gerektiğni ifade ederek “Müzede tarihi anlara tanıklık ettik. Milli Mücadele yıllarında yaşanan zorlukları ve kahramanlıkları tek tek inceledik. Bizlere bu fırsatı veren öğretmenlerimize ve okul idaremize teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Geziye katkılarından dolayı öğretmen ve öğrencilere teşekkürlerini ileten İskenderun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdiresi Kadiriye Yırtıcı, pandemi sonrası bu tür etkinliklere ağırlık verdiklerini vurgulayarak “Okulumuzda eğitim kalitesini artırmak adına faydalı etkinlikler yapmaya devam ediyoruz. Geçtiğimiz yıllarda, Dersimiz Tarih ve Coğrafya isimli okul için bir proje ile kendi imkânlarımızla, tüm öğrencilerimizi müze gezilerine götürmüştük. Bu sene itibari ile de gezilerimizi başlattık. Düzenli deneme sınavları, Avrupa Birliği Erasmus+ projeleri ile eğitimi renklendirmeye devam ediyoruz. Önümüzdeki ay Think Global Act Digital isimli Erasmus+ projemiz kapsamında 3 öğrencimizi Hollanda’ya götüreceğiz. Okul idaresi olarak, emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.”

102 bin kişi hayat boyu öğreniyor 102 bin kişi hayat boyu öğreniyor

WhatsApp Image 2022-12-19 at 13.26.39WhatsApp Image 2022-12-19 at 13.26.38 (3)WhatsApp Image 2022-12-19 at 13.25.29WhatsApp Image 2022-12-19 at 13.25.27WhatsApp Image 2022-12-19 at 13.26.38 (2)