TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Hatay Şubesi İskenderun Temsilciliği Başkanı Kerem Özdemir 2022’nın oynak fiyatlarla geçtiğini belirterek maliyet artışın nedeniyle sektörün ciddi şekilde etkilendiğini söyledi.  

İnşaat sektörünün 2022 yılı değerlendirmesini yapan İnşaat Mühendisleri İskenderun Temsilcilik Başkanı Kerem Özdemir, “Fiyatların oynaklığından dolayı maliyetlerin ciddi şekilde artması dolayısıyla sektörümüz ciddi etkiledi. Bilinmeyen bir fiyat skalası oluştu, farklı farklı yerlerde farklı farklı rakamlar konuşulmaya başlandı” dedi.

MTV'de ilk taksit ödemeleri yarın son! MTV'de ilk taksit ödemeleri yarın son!

İşçilik ile inşaat malzemesi maliyetlerinin çok arttığını vurgulayan Kerem Özdemir “Dolayısıyla sektörümüz etkilendi. Ayriyeten belirsizlikler de çok fazla, fiyatlar da çok fazla oynaklık gösterdi. Müteahhitler belirsizliklerin önüne geçebilmek, belirli olmayan fiyatları dengeleyebilmesi için daha üst rakamlar söylemek zorunda kaldılar. Zarar etmemeleri için ileriki zamanlarda da Bu rakamlar birbirini götürdü. Zaten kar marjı değil maliyetlerin artmasından dolayı rakamlar ciddi bir şekilde arttı. 2023'te başta gelen asgari ücret zammı her şeyden önce işçilikleri ciddi bir şekilde etkileyecek. Bu zamların gelmesi normal asgari ücretin artması normal fakat maliyetlerimiz ciddi bir şekilde etkilediğinden dolayı ister istemez sektörümüzde ilk baştan işçilikleri etkileyecek. Sonraki kalemler sirkülasyon olarak birbirini domino taşı gibi birbirine etkileyecek ve bütün sektörümüzü bütün ürünleri, bütün işçilikleri tamamını arttıracağına inanıyoruz. Yılın sonunda bence ciddi bir fiyat artışı olacak diye düşünüyoruz. bugün itibariyle en başta 300 TL betona zam geldi, ciddi bir zam, yaklaşık %30 civarı bir zam demek oluyor. Bu diğer ürünleri de, işçilikler, işçiliklerden dolayı tüm malzemelere zamlar geleceğini düşünüyoruz. Buna göre hazırlık yapıyoruz” diye konuştu.

IMG_20230104_133139IMG_20230104_133121