Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın devreye girdiği Suudi Arabistan’da idam kararı verilmiş Hataylı üç işçinin durumuyla ilgili Milletvekili Hüseyin Yayman ‘Söz verdik, mahcup olmadık’ paylaşımıyla müjdeyi verdi.

Hatay’ın Samandağ ilçesinden çalışmak için Suudi Arabistan’a giden, haklarında idam kararı verilen üç işçi için Türkiye’nin devreye girdi. Ak Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, CHP’li vekil Serkan Topal ile birlikte idam kararı verilmiş üç Samandağlı vatandaşın durumunu Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla görüştü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan devreye girmişti.  Suudi Arabistan’da idamla yargılan 12 kişi Türkiye’ye getirilmesi sağlanmış, 3 vatandaş için de görüşmeler yapılmıştı.

Kişisel verileriniz düşündüğünüzden daha değerli Kişisel verileriniz düşündüğünüzden daha değerli

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, Suudi Arabistan’da idama mahkûm edilen vatandaşlarımızın idamlarının kaldırıldığını duyurdu. Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte yürüttükleri çalışma ve çabalar sonucu idama Mahkûm edilen Hataylı hemşerilerinin idam kararının Suudi Arabistan Hükümeti tarafından kaldırıldığını da kaydeden Milletvekili Serkan Topal, bu konuda hassasiyet gösteren tüm yetkililere teşekkür etti.

‘ERDOĞAN SUUDİ YETKİLİLERLE KONUŞTU’

İşçilerin akıbetiyle ilgili Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuyu Suudi yetkililerle görüştüğünü ve ilerleme kaydettiklerini daha önce açıklayan Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, “Bugüne kadar çok sayıda vatandaşımızı idamdan kurtarmak için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye çalıştık. Konuyu takip ediyoruz” demişti.

‘SÖZ VERDİK, MAHCUP OLMADIK’

Yayman bugün sosyal medya hesabından “Vekilimiz Serkan Topal ile idam kararı verilen 3 vatandaşımızın durumunu Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu Beyefendi ile görüşmüştük. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın devreye girmesiyle çok şükür çözüldü. Milletimizin derdi, bizim derdimizdir” şeklinde paylaşımda bulundu.  

Untitled-3FljfJjIWIAAE6xk