Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ülkenin ‘Türkiye yüzyılı’ olarak ifade ettikleri, Cumhuriyetin yeni asrıyla ilgili yeni hedeflerine ulaşabilmesinin birinci şartının deprem yaralarını sarmak olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay İskenderun yeni kaymakamlık binası önünde gerçekleştirilen, Deprem Konutları ve Yeni Devlet Hastaneleri Temel Atma Töreni’ne katıldı. Erdoğan’a, Cumhur ittifakının ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da eşlik etti.

Meclis 30. Başkanı'nı seçecek Meclis 30. Başkanı'nı seçecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kentsel dönüşüm, 14 Mayıs seçimlerinde ülkeyi yeniden yönetme sorumluluğunu üstlendiklerinde hükümet programının ilk maddesini oluşturacağına dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Bugün 400 yataklı Antakya, 600 İskenderun, 200 yataklı acil durum ve 300 yataklı Defne Devlet Hastanesi'nin temellerini atıyoruz. Antakya hastanesini 10 Mayıs'ta hizmete açıyoruz" açıklamasını yaptı. Erdoğan "309 bin aileye 10 bin liralık ödemeler yapılmış 101 bin aileye 15 bin lira taşınma parası ödenmesine başlanmıştır" dedi.

Toplu temel atma töreni öncesinde İskenderun’da halka hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Dünyada 500 kilometrelik bir alana yayılan böylesine büyük bir felaketin yıkıcı etkilerini bu kadar kısa sürede üstesinden gelip, kalıcı konutların inşasına başlayabilecek başka bir ülke bulamazsınız. Türkiye Devletinin gücü, hükümetinin kararlığı, milletinin inancıyla bunu başarmıştır.  Ülkemizin Türkiye yüzyılı olarak ifade ettiğimiz, Cumhuriyeti’mizin yeni asrıyla ilgili yeni hedeflerine ulaşabilmesinin birinci şartı deprem yaralarını sarmaktır. Hatay yaralıyken kalan 80 vilayetimiz sağlıklı olamaz. Hatay hüzünlüyken kalan 80 vilayetimiz neşeyle hayatına devam edemez. Deprem şehirlerimizin tamamı için aynı durum geçerlidir” diye konuşu.

Bu imtihanı hep birlikte verecek, bu felaketin izlerini hep birlikte ortadan kaldıracaklarının altını çizen Erdoğan “Bunun için hızla yürüttüğümüz geçici barınma merkezlerinin kurulumu, yardım faaliyetleri, kalıcı konutların inşası, mevcut yerlerin ihyası programlarında herhangi bir kesintiye veya gecikmeye izin veremeyiz. Bakanlarımız deprem gününden, biz de üçüncü günden beri buralardayız. Yapılan çalışmaları yakından takip ediyoruz, zihnimiz de gönlümüz de sizlerle birlikte. Biz bunu Van’da Bingöl’de İzmir’de, Kütahya’da yaptık mı? Antalya, Muğla Manavgat yanıyordu, oralarda da biz bunu yaptık mı? Hiç kimse endişeye, tereddütte kapılmasın! Yani biz burası CHP’li demedik. Biz bunlarda vatanımız, bunlar da vatanımızdır dedik. Tek yapamayacağımız şey ölenleri geri getirmek!”  şeklinde konuştu.   

Cumhurbaşkanı Erdoğan, devamında şunları kaydetti: “Hatay’da toplamda 238 bine yakın konutu ve köy evini yaparak, hak sahiplerine teslim etmeyi planlıyoruz. Depremden bugüne 50 bin konut ve köy evinin inşasına başlanmasıyla ilgili süreci sonuçlandırdık. Bugün Hatay’da temelini atacağımız 3 bin 122 konutla birlikte 22 bin 467 konutun inşası fiilen başlamıştır. Bölgedeki şehirlerimizin tamamında her gün binlerce yeni konutun temelini atarak, sizlere verdiğimiz sözü yerine getireceğiz. Önümüzdeki bir yıl içinde 319 bin konut, toplamda 650 bin konut yaparak, şehir merkezlerimizi yerinde dönüştürerek, insanlarımıza sağlam, güvenli, huzurlu yuvalar ve işyerleri kazandıracağız.”

337399745_220202080685967_5941546790468521434_n2023-03-24-hatay-032023-03-24-hatay-012023-03-24-hatay-02