İskenderun Gelişim Hastanesi Başhekimi, Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Emin Turhan, koruyucu tedbirler maske, mesafe hijyen ve beslenmeye dikkat edildiğin de yoğunlaşan üçlü pandeminin %50 azalacağına inandığını söyledi

Son günlerde yaygın olan ve çocukların yoğun olarak yaşadıkları rahatsızlıkların gerisinde üçlü pandeminin olduğunu savunan Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Emin Turhan, bu süreçte insanların bireysel tedbirlerle korunabileceğine işaret etti.  

Bölgede artan çocuk rahatsızlıkları ve salgınla ilgili kamuoyunu bilgilendiren Başhekim çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Emin Turhan, çocuk hekimlerinin bu dönem, en çok zorlandığı bir süreçten geçtiklerini söyledi.

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Emin Turhan, çocuklarda yoğun olarak görülen, rahatsızlıkların maalesef viral enfeksiyon kaynaklı, ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya bulunduklarını vurgulayarak “Çocukların bir çoğunda ciddi grip, bazılarında da halen covid ile ilintili çok sıkı vakalar görmekteyiz. Bu aralar özel ve devlet hastanelerinde çok ciddi yoğunluklar var” dedi.

Yusuf Mert dualarla son yolculuğuna uğurlandı Yusuf Mert dualarla son yolculuğuna uğurlandı

Ayrıca hastaların ilaçlara ulaşma konusunda da ciddi sıkıntıların olduğunu aktaran Başhekimi, çocuk hastalıkları Uzmanı Dr. Emin Turhan “Umarım, bu ilaç sıkıntıları en kısa sürede çözülür. Çünkü hastaları tedavi etmenin en önemli yolu ilaçtır. Eve kapanılan pandemiden çıktıktan sonra toplumda maske tedbirlerinin önemsenmediği için, bugün çocuklarda ve yetişkinlerde üçlü pandemi daha etkili oldu. Üçlü pandeminin yarattığı olumsuzluk yüzünden oluşan rahatsızlıklarla gerek özel, gerekse devlet hastanelerine müracaat edenlerin sayısı arttı. O yüzen üçlü pandemiden korunmanın en önemli tedbiri çocuklar ve ailelerin kalabalık ortamlarda mutlaka maske takmasıdır” diye konuştu.

78ffe758-5d53-4ca8-9628-463d1f29b307