Hatay’ın Hassa ilçesinin birinci dünya savaşında Fransızlar tarafından işgalinden kurtuluşunun 99. Yıldönümü düzenlenen törenle büyük bir coşkuyla kutlandı.

Hassa Meydanında gerçekleştirilen kurtuluş bayramı törenine CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir ve ilçe protokolü, okulları temsilen öğrenciler ile kalabalık vatandaş topluluğu katıldı.

Askeri bandosu ile Mehter takımının müzik gösterileriyle törene katılanlar keyifli dakikalar yaşadı. Günün önem ve anlamını belirten şiirler okundu. Akbez Salmanuşağı Ortaokul Müdürü Adem Borazan ve Derviş Paşa Ortaokul Müzik Öğretmeni Sevim Yaşar Yönetiminde Kahramanlık Türküleri Dinletisi sundu. Çeşitli yöreler ile deve oyunu ve Muhtarlar halk oyunları, güreş takımı ile jimnastik gösterileri ‘Kurtuluş Bayramına’ ayrı bir renk katarken Hassalı düşman işgalinden kurtuluşunun 99. Yıldönümünü büyük bir coşkuyla kutladı.  

HASSA’NIN KURTULUŞ BAYRAMI:

Birinci Dünya Savaşı sırasında Fransızlar tarafından işgal edilen ilçe, 20 Ekim 1921 Ankara Antlaşması ile 5 Ocak 1922 tarihinde Fransız birliklerince boşaltıldı. Bu karışık dönemde Türk çeteleri Hassa’ya girerek, Kasım 1921’de hükümet binasına Osmanlı Sancağı çekilmesiyle, sınırı ve kurtuluşu fiili hale getirildi. Halk arasında bu tarih 15 Kasım olarak bilinmesi ve bu tarih kurtuluş bayramı olarak kutlanan Hassa, Hatay’ın Türkiye’ye katılışına kadar Gaziantep ili İslahiye ilçesine bağlı bir bucak iken, Hatay’ın ilhakı ile (1939) ona bağlı ilçe konumuna erişti.

RİBEGEM'den 21 Mart farkındalığı RİBEGEM'den 21 Mart farkındalığı