ramazan 2021


kehribar - logo yanı
Haber Detayı
28 Aralık 2020 - Pazartesi 12:13
 
Varan: “Asgari ücrette talebimizin arkasındayız”
Türk Metal Sendikası Şubesi ile Türk-iş Hatay Şube Başkanı Çakır Varan üç konfederasyonun ortak açıklamasını kamuoyu ile paylaşarak asgari ücretler konusundaki taleplerinin arkasında olduklarını vurguladı.
Ekonomi Haberi
Varan: “Asgari ücrette talebimizin arkasındayız”

Türk Metal Sendikası Şube Binasında gerçekleştirilen, TÜRK-İŞ, HAK-İŞ ve DİSK Genel Başkanları asgari ücret konusunda ortak görüşünü Türk-iş Hatay Şube Başkanı Çakır Varan kamuoyu ile paylaştı.  

 

İşçiler ve aileleri için insana yakışır yaşam düzeyini sağlayacak bir asgari ücret belirlenmesi milyonlarca işçinin beklentisi ve ortak talebi olduğunun kaydeden Varan “Üçlü yapıda çalışmalarını sürdüren Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), asgari ücret düzeyinin belirlenmesinde işçilerin ve ailelerinin ihtiyaçlarının dikkate alınması gereğini önemle belirtmektedir. Asgari ücret işçilerin aileleriyle birlikte geçimini sağlayacak ücrettir. Tüm aile bireylerinin hakkı vardır. Pazarlık konusu edilmemelidir” dedi.

 

Türkiye İstatistik Kurumu’nca ‘Bekâr bir işçi için hesaplanan’ yaşama maliyeti Kasım 2020 ayı itibariyle net 2.792 TL olduğuna dikkat çeken Varan  “Açıklanan bu tutarda aile unsuru yoktur, dikkate alınmamıştır. 2020 Aralık ayında gerçekleşecek fiyat artışı ile asgari ücretin geçerli olacağı 2021 yılı muhtemel fiyat artışları da bulunmamaktadır. Bütün bu unsurları kapsayacak bir asgari ücretin,  tüm bir yıl boyunca kesintiler nedeniyle azalma olmadan işçinin eline geçmesi sağlanmalıdır. İnsan onuruna yaraşır bir geçimi sağlayacak bir asgari ücretin yürürlüğe girmesi için tüm imkanlarını seferber etmelidir. İşçi temsilcileri ‘insan onuruna yakışır’ bir düzeyde asgari ücret belirlenebilmesi için Komisyon çalışmaları sırasında temel alınması gereken ilkeleri belirlemiş ve kamuoyu ile paylaşmıştır. Üç İşçi Konfederasyonu, 4 Aralık 2020 günü ortaklaştırdıkları ‘insan onuruna yaraşır bir asgari ücret’ belirlenmesi talebinin arkasında durmaktadır. Çalışanların kabul edeceği, işçilerin mutlu olacağı bir asgari ücret ancak bu şekilde mümkün olacaktır. Hükümet ve işveren, asgari ücretle ilgili tekliflerini kamuoyuyla paylaşmalıdır” şeklinde konuştu.  

Kaynak: Editör:
Etiketler: Varan:, “Asgari, ücrette, talebimizin, arkasındayız”,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı