ramazan 2021


kehribar - logo yanı
Haber Detayı
28 Nisan 2021 - Çarşamba 17:50
 
Pandemi kısıtlamasında 1 Mayıs kutlaması…
İskenderun Atatürk Anıt alanında 29 Mayıs Perşembe günü (yarın) 1 Mayıs emekçiler Bayramı dolayısıyla Tertip Komitesi Adına Eğitim Sen Şube Başkanı Mustafa Ünsal basın açıklaması yapılacağını açıkladı.
Yaşam Haberi
Pandemi kısıtlamasında 1 Mayıs kutlaması…

Güvercinli Parkta basın açıklaması yapan 1 Mayıs emekçiler Bayramı dolayısıyla Tertip Komitesi Adına Eğitim Sen Şube Başkanı Mustafa Ünsal “İşçi sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs, tarihte ilk kez geçtiğimiz sene büyük kitleler halinde kentlerin merkezi meydanlarında kutlanamamıştı. Dünya emekçileri “iş, gelir ve sosyal güvenlik” taleplerini pandemi koşullarında emeğin yaratıcı gücüyle buldukları yöntemlerle, tek ses tek yürek olarak dile getirmişlerdi. Evlerden, işyerlerinden, belirli sembolik merkezlerden yükselen irade ile dünyanın bu düzeninin değişmesi gerektiğini dünya emekçileriyle beraber hep beraber haykırmıştık” dedi.

 

Aradan bir yıl geçtiğini, mevcut düzenin insanlığın temel sorunlarının çözümünde ne kadar yetersiz olduğu çok acı bedeller ödeyerek bir kez daha görüldüğünü vurgulayan Ünsal “On yıllardır dünya halklarına sınırsız bir emek ve doğa sömürüsü, savaşlar, ekonomik krizler, artan eşitsizlikler, yoksulluk, işsizlik dışında hiçbir şey sunmayan bu düzen COVID-19 salgınıyla insanlığın geleceğini tehdit ediyor. Dünya kapitalist sisteminin yarattığı eşitsizliklerin ağır sonuçlarını her gün yaşıyoruz. Sağlık hizmetlerinin ve güncel olarak da COVID-19 aşısının bir ticari meta haline gelmesinin bedelini insanlık ağır biçimde ödüyor. Ve bu koşullar altında Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu 1 Mayıs 2021’de “Yeni bir toplumsal sözleşme ve herkese aşı hakkı” mücadelesini büyütme çağırısı yapıyor.

Bizlerde İskenderun’dan bu çağrıyı yükseltiyor öne çıkarttığımız taleplerle bu yıl 1 Mayıs ta değil 29 Nisan Perşembe günü alanlardayız. 1 Mayıs 2021 Cumartesi günü ise saat 21.00’da, zorunlu işkollarında çalışmakta olan emekçilerin işyerlerinde, çalışmayan milyonların da evlerinde, balkonlarında, sosyal medyada

1 Mayıs coşkusunu büyütmesi ve 1Mayıs Marşı söylenmesini bekliyoruz…”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Pandemi, kısıtlamasında, 1, Mayıs, kutlaması…,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı