kehribar - logo yanı
Haber Detayı
11 Mayıs 2021 - Salı 16:22
 
“Mor denizanaları zehirli bir tür, uzak durun!”
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Nurçin Killi, İskenderun Körfezi Arsuz sahilinde kıyıya vuran, türünün en tehlikeli olan yüzlerce (pelagia noctiluca) mor sokar denizanası konusunda vatandaşı uyardı.
Yaşam Haberi
“Mor denizanaları zehirli bir tür, uzak durun!”

Hatay’ın Arsuz sahilinde kıyıya vuran yüzlerce Mor renkli denizanası görenleri şaşırttı. Denizanaları üzerine araştırma yapan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Nurçin Killi, temas kurulmadığı sürece korkulacak bir şeyin olmadığı bu türün son yıllarda çokça görüldüğünü belirtti.

Akdeniz’de yaşadığı belirtilen mor sokar denizanalarının bu mevsimlerde kıyılarda görüldüğüne dikkat çeken Denizanaları araştırmacısı Nurçin Killi, Arsuz Karaağaç ile İskenderun sahil kesiminde belirli yerlerde görülen renkli denizanalarının pelagia noctiluca, mor sokar denizanası zehirli bir tür olduğunu da söyledi.

Akdeniz’e has ve son yıllarda oldukça çok görülen bir zehirli denizanası türü olduğunun altını çizen Dr. Nurçin Killi, “Arsuz Karaağaç sahilinde vatandaşlar tarafından çekilen bu denizanaları ile ilgili görüntüler İSTE Deniz Bilimleri ve Teknoloji Üniversitesi öğretim üyesi Prof Dr Tahir Özcan hocamın kanalı ile bana ulaştı. Birlikte bir değerlendirme yaptık, pelagia noctiluca olduğunu tespit ettik” dedi.

Bu türün Akdeniz’in yerli türlerinden bir tanesi, Medüz formunda yaşayan bir denizanası türü olduğunu kaydeden Dr. Nurçin Killi “Ilıman koylarda, yerlerde yoğunluğunu arttırabiliyor. İlkbahar aylarında özellikle de son yıllarda Akdeniz’de yoğun bir şekilde artışları söz konusu. Pempe renkli ve uzun kolları olan bu türün yakıcılığı çok yüksek. Akdeniz’de görülen en yakıcı denizanası türlerinden bir tanesidir. Temas edilmesi durumunda kızarıklık, ağrı ve acı verebilir. Hemen deniz suyu ile iyice yıkandıktan sonra sağlık kuruluşuna müracaat etmekte fayda var. Bunların yoğun olduğu bölgelerde denize girmekten kaçınılmalı” diye konuştu.

İSTE İskenderun Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Tahir Özcan da, kıyıda bulunan denizanalarının bazılarının ölmüş, bazıları ise deniz içerisinde yaşadığını, vatandaşların gördükleri yerde temasta bulanmamalarını istedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Mor, denizanaları, zehirli, bir, tür,, uzak, durun!”,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı